Aktivt företag
Atticus Sweden AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-05
Konsultverksamhet avseende företags organisation. Jag kommer att jobba som konsult till olika företag där fokus kommer att vara försäljning samt företagsutveckling.
- Registrerat
- 24 februari 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 30120 Byggande av fritidsbåtar
- Bransch (SNI)
- SNI 46491 Partihandel med sport- och fritidsartiklar
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ringvägen 129A
- C/o
- c/o Fredrik Quicker
- Postnummer & ort
- 11661 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Atticus Sweden ABReg 2022-02-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
3,3 mkr
▲ 678,5 %Årets resultat
317 tkr
▼ 52,9 %Tillgångar
3,2 mkr
▲ 151,7 %Eget kapital
932 tkr
▲ 51,6 %Soliditet
29,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,2 mkr
▲ 73,0 %Totala skulder
2,3 mkr
▲ 246,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 347 499 | 430 000 | 36 000 | 36 000 |
| Övriga externa kostnader | 866 713 | 228 645 | - | 73 434 |
| Personalkostnader | 870 577 | 12 596 | - | 5 934 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 389 617 | 84 442 | - | −83 890 |
| Resultat e. fin. poster | 404 756 | 678 226 | −83 890 | −83 890 |
| Resultat före skatt | 404 756 | 678 226 | - | −83 890 |
| Årets resultat | 317 283 | 673 301 | - | −83 890 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 533 000 | 79 000 | - | 15 000 |
| Omsättningstillgångar | 2 650 752 | 1 185 879 | - | 31 525 |
| Kassa & bank | 1 235 089 | 713 800 | - | 31 092 |
| Summa tillgångar | 3 183 752 | 1 264 879 | - | 46 525 |
| Eget kapital | 931 694 | 614 411 | - | 31 110 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 252 058 | 650 468 | - | 15 415 |
| Soliditet (%) | 29,3 % | 48,6 % | 66,9 % | 66,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 678,5 % jämfört med 2023, till 3,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 317 tkr, en nettomarginal på 9,5 %.
- Soliditeten var 29,3 % vid årets slut, ned från 66,9 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 80 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av fritidsbåtar (SNI 30120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
11,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
9,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+678,5 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
34,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,18
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,3 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-04
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB