Registrerat, ej verksamt
Attollo Gävle AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet med ny-, till- och ombyggnationer, reparationer, service och konsultationer inom området hissar och portar samt äga och förvalta fast egendom och värdepapper jämte därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 9 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43240 Andra bygginstallationer
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Kvarnåskroken 44
- Postnummer & ort
- 80596 GÄVLE
- Registrerat namn
- Attollo Gävle ABReg 2014-01-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
59 tkr
▼ 69,0 %Årets resultat
-12 tkr
▲ 82,3 %Tillgångar
325 tkr
▼ 24,4 %Eget kapital
291 tkr
▼ 4,0 %Soliditet
89,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
61 tkr
▲ 136,9 %Totala skulder
34 tkr
▼ 73,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 58 650 | 189 100 | 80 000 | 13 000 | 719 995 |
| Övriga externa kostnader | 24 871 | 56 420 | - | - | 79 251 |
| Personalkostnader | 0 | 8 663 | - | - | 512 878 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −12 245 | 118 352 | - | - | 122 266 |
| Resultat e. fin. poster | −12 010 | −41 405 | 253 000 | −334 000 | 645 086 |
| Resultat före skatt | −12 010 | −41 405 | - | - | 645 086 |
| Årets resultat | −12 010 | −67 789 | - | - | 629 792 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 230 285 | 318 842 | - | - | 496 890 |
| Omsättningstillgångar | 95 184 | 111 448 | - | - | 369 279 |
| Kassa & bank | 60 647 | 25 603 | - | - | 183 119 |
| Summa tillgångar | 325 469 | 430 290 | - | - | 866 169 |
| Eget kapital | 291 313 | 303 323 | - | - | 695 188 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 34 156 | 126 967 | - | - | 170 981 |
| Soliditet (%) | 89,5 % | 70,5 % | 80,4 % | 76,0 % | 80,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 69,0 % jämfört med 2024, till 59 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 12 tkr. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 89,5 % vid årets slut, upp från 76,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 3 % av bolagen med samma huvudbransch, andra bygginstallationer (SNI 43240). Se de största bolagen i branschen
Omsättningstillväxt
−69,0 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
−4,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,79
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Gävle
Andra registrerade bolag med säte i Gävle.
- 026 Bygg Holding ABAB
- 026600600 ABAB
- 143FEM spår service ABAB
- 1kvist ABAB
- 2 Venture ABAB
- 2A i Gävle ABAB
- 2C Engineering i Stockholm ABAB
- 2level konsult ABAB