Aktivt företag
Aurora Radiologi AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Företaget bedriver konsultverksamhet inom vården, hyrläkare uppdrag inom bild och funktionsmedicin (radiologi).
- Registrerat
- 6 februari 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86102 Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Trollskogsvägen 6
- C/o
- c/o Tomas Åberg
- Postnummer & ort
- 90738 UMEÅ
- Registrerat namn
- Aurora Radiologi ABReg 2023-02-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,0 mkr
▲ 66,3 %Årets resultat
357 tkr
▼ 60,1 %Tillgångar
1,6 mkr
▼ 6,4 %Eget kapital
1,1 mkr
▲ 15,1 %Soliditet
76,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
82 tkr
▲ 21,8 %Totala skulder
355 tkr
▼ 42,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 2 041 676 | 1 227 723 | 506 200 |
| Övriga externa kostnader | 119 044 | 97 840 | 55 949 |
| Personalkostnader | 729 850 | 3 750 | 5 059 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 192 781 | 1 126 133 | 446 192 |
| Resultat e. fin. poster | 603 474 | 1 127 164 | 446 192 |
| Resultat före skatt | 603 474 | 1 127 164 | 335 192 |
| Årets resultat | 357 313 | 894 582 | 266 143 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 1 489 642 | 1 618 000 | 350 000 |
| Omsättningstillgångar | 106 531 | 87 004 | 234 810 |
| Kassa & bank | 81 816 | 67 198 | 234 810 |
| Summa tillgångar | 1 596 173 | 1 705 004 | 584 810 |
| Eget kapital | 1 130 038 | 981 725 | 291 143 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 355 134 | 612 279 | 182 667 |
| Soliditet (%) | 76,0 % | 63,0 % | 64,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 66,3 % jämfört med 2024, till 2,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 357 tkr, en nettomarginal på 17,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 76,0 % vid årets slut, upp från 64,9 % (2023).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,30).
- Omsättningen var högre än hos 95 % av bolagen med samma huvudbransch, specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus (SNI 86102). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
58,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
17,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+66,3 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
31,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,30
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,0 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-07
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Umeå
Andra registrerade bolag med säte i Umeå.
- 0408 Consulting ABAB
- 090 Umeå Holding ABAB
- 0day AktiebolagAB
- 100% Åsa ABAB
- 1588 Workwear ABAB
- 2 Per Holding ABAB
- 2 R i Umeå ABAB
- 2125 Medical ABAB