Aktivt företag
Äventyret Sweden AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Bolaget skall bedriva innovations- och produktutveckling mot olika branscher såsom exempelvis media-, IT-, fordons-, opinions- bildningsbranschen, framtagande av digitala och analoga produkter och konsultverksamhet inom nämnda branscher samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 19 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71122 Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
- Bransch (SNI)
- SNI 26110 Tillverkning av elektroniska komponenter
- Bransch (SNI)
- SNI 73119 Övrig reklamverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Norr Mälarstrand 10
- Postnummer & ort
- 11220 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Äventyret Sweden ABReg 2014-02-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
43,8 mkr
▼ 4,3 %Årets resultat
229 tkr
▲ 111,3 %Tillgångar
14,2 mkr
▼ 0,3 %Eget kapital
5,4 mkr
▲ 4,4 %Soliditet
38,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
41
Medelantal
Totala skulder
8,8 mkr
▼ 3,0 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 43 797 321 | 45 751 899 | 48 496 000 | 33 307 000 |
| Övriga externa kostnader | 5 179 116 | 5 565 944 | - | - |
| Personalkostnader | 32 530 899 | 33 412 696 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 303 324 | −2 025 550 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 228 579 | −2 027 290 | 8 530 000 | 4 987 000 |
| Resultat före skatt | 228 579 | −2 027 290 | - | - |
| Årets resultat | 228 579 | −2 027 290 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 1 377 361 | 1 012 072 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 12 869 303 | 13 277 900 | - | - |
| Kassa & bank | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 14 246 664 | 14 289 972 | - | - |
| Eget kapital | 5 397 544 | 5 168 965 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 8 849 120 | 9 121 007 | - | - |
| Soliditet (%) | 38,0 % | 36,0 % | 49,0 % | 46,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 48,5 mkr (2022) till 43,8 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 229 tkr, en nettomarginal på 0,5 %.
- Soliditeten var 38,0 % vid årets slut, ned från 46,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−4,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+9,6 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
4,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,45
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
41 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB