Aktivt företag
Avlopps Service i Norr AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-14
Bolaget ska bedriva anläggning av små avlopp till privatpersoner, campingar och samfälligheter, service av minireningsverk och pumpstationer, reparationer och ombyggnad av små avlopp och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 11 mars 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 42210 Allmännyttiga anläggningsarbeten för värme, vatten och avlopp
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hissjö 340
- Postnummer & ort
- 90591 UMEÅ
- Registrerat namn
- Avlopps Service i Norr ABReg 2020-03-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
3,0 mkr
▲ 23,6 %Årets resultat
3 tkr
▼ 98,5 %Tillgångar
453 tkr
▼ 9,5 %Eget kapital
315 tkr
▲ 0,8 %Soliditet
78,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
333 tkr
▼ 22,7 %Totala skulder
89 tkr
▲ 5,9 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 967 081 | 2 401 486 | 1 767 616 | 1 807 925 | 877 656 |
| Övriga externa kostnader | 583 218 | 456 022 | 459 086 | 335 147 | 176 255 |
| Personalkostnader | 744 802 | 664 324 | 589 032 | 431 254 | 233 270 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −50 455 | 278 473 | 28 044 | 80 492 | −16 258 |
| Resultat e. fin. poster | −50 130 | 278 981 | 28 695 | 80 526 | −16 259 |
| Resultat före skatt | 4 770 | 208 981 | 21 395 | 60 326 | 241 |
| Årets resultat | 2 556 | 165 678 | 16 845 | 47 843 | 31 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 108 095 | 43 526 | 40 412 | 34 667 | - |
| Omsättningstillgångar | 345 124 | 457 106 | 173 287 | 186 682 | 118 600 |
| Kassa & bank | 333 370 | 431 314 | 173 287 | 180 961 | 102 273 |
| Summa tillgångar | 453 219 | 500 632 | 213 699 | 221 349 | 118 600 |
| Eget kapital | 314 575 | 312 019 | 146 341 | 129 496 | 81 653 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 88 644 | 83 713 | 32 458 | 64 253 | 29 547 |
| Soliditet (%) | 78,2 % | 79,0 % | 81,4 % | 68,4 % | 73,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 1,8 mkr (2024) till 3,0 mkr (2026).
- Årets resultat blev en vinst på 3 tkr, en nettomarginal på 0,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 78,2 % vid årets slut, upp från 68,4 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 62 % av bolagen med samma huvudbransch, allmännyttiga anläggningsarbeten för värme, vatten och avlopp (SNI 42210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−1,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+23,6 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+35,6 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
0,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,89
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,5 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-21
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-02-28)
Registrerad: 2026-05-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-02-28)
Registrerad: 2025-05-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-02-28)
Registrerad: 2024-04-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-02-28)
Registrerad: 2023-05-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-02-28)
Registrerad: 2022-05-25
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Umeå
Andra registrerade bolag med säte i Umeå.
- 0408 Consulting ABAB
- 090 Umeå Holding ABAB
- 0day AktiebolagAB
- 100% Åsa ABAB
- 1588 Workwear ABAB
- 2 Per Holding ABAB
- 2 R i Umeå ABAB
- 2125 Medical ABAB