Aktivt företag
Axelia Invest AB
Översikt
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet och erbjuda tjänster inom ledarskap, management och affärsutveckling. Bolaget skall även äga och förvalta värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 27 augusti 2010
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43210 Elinstallationer
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 74130 Inredningsdesign
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 79156 FALUN
- Registrerat namn
- Axelia Invest ABReg 2026-01-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
24 tkr
▼ 97,4 %Årets resultat
4 tkr
▼ 5,6 %Tillgångar
72 tkr
▼ 91,5 %Eget kapital
58 tkr
▼ 91,8 %Soliditet
81,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
34 tkr
▼ 85,7 %Totala skulder
14 tkr
▼ 90,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 23 960 | 933 520 | 1 682 012 | 4 330 000 | 567 000 |
| Övriga externa kostnader | 13 246 | 2 897 | 3 059 | - | - |
| Personalkostnader | 13 429 | 645 837 | 1 224 410 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 4 093 | 284 786 | 553 969 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 4 572 | 288 998 | 557 509 | 1 356 000 | 139 000 |
| Resultat före skatt | 4 572 | 3 998 | 57 509 | - | - |
| Årets resultat | 3 775 | 3 998 | 46 394 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 71 693 | 846 263 | 812 308 | - | - |
| Kassa & bank | 34 056 | 238 576 | 313 180 | - | - |
| Summa tillgångar | 71 693 | 846 263 | 812 308 | - | - |
| Eget kapital | 57 896 | 704 121 | 700 123 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 13 797 | 142 142 | 112 185 | - | - |
| Soliditet (%) | 81,0 % | 83,0 % | 86,0 % | 51,0 % | 60,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 4,3 mkr (2022) till 24 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 4 tkr. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 81,0 % vid årets slut, upp från 51,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 2 % av bolagen med samma huvudbransch, elinstallationer (SNI 43210). Se de största bolagen i branschen
Omsättningstillväxt
−97,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−54,7 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
5,20
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-12
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 1337 Måleri ABAB
- 14N ABAB
- 198cm Konsult ABAB
- 2030ABC Consulting & Capital ABAB
- 2255 Car Detail ABAB
- 24Robot ABAB
- 2QT ABAB
- 3 étoiles Suede ABAB