Aktivt företag
Axostyle AB
Översikt
Företaget ska bedriva försäljning av tjänster inom områdena mode och musik, såsom föreläsare, stylist, personal shopper, artist.
- Registrerat
- 26 juni 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 90200 Scenkonst
- Bransch (SNI)
- SNI 96990 Diverse övriga konsumenttjänster
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Odlingsgatan 93
- Postnummer & ort
- 44253 YTTERBY
- Registrerat namn
- Axostyle ABReg 2023-06-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
552 tkr
▲ 5,4 %Årets resultat
68 tkr
▼ 26,1 %Tillgångar
290 tkr
▼ 3,3 %Eget kapital
164 tkr
▼ 6,8 %Soliditet
56,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
79 tkr
▼ 49,2 %Totala skulder
126 tkr
▲ 1,8 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 552 475 | 524 155 | 320 288 |
| Övriga externa kostnader | 168 206 | 161 433 | 21 279 |
| Personalkostnader | 281 182 | 238 473 | 158 921 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 84 995 | 114 929 | 136 982 |
| Resultat e. fin. poster | 86 010 | 115 975 | 137 240 |
| Resultat före skatt | 86 010 | 115 975 | 137 240 |
| Årets resultat | 68 006 | 92 042 | 108 975 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 290 184 | 299 971 | 201 163 |
| Kassa & bank | 78 855 | 155 269 | 146 445 |
| Summa tillgångar | 290 184 | 299 971 | 201 163 |
| Eget kapital | 164 023 | 176 017 | 133 975 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 126 161 | 123 954 | 67 188 |
| Soliditet (%) | 56,5 % | 58,7 % | 66,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen ökade med 5,4 % jämfört med 2025, till 552 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 68 tkr, en nettomarginal på 12,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 56,5 % vid årets slut, ned från 66,6 % (2024).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 52 % av bolagen med samma huvudbransch, scenkonst (SNI 90200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
15,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
12,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+5,4 %
2025 till 2026
Avkastning på eget kapital
41,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,30
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
552 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-03-31)
Registrerad: 2026-04-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-03-31)
Registrerad: 2025-04-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-03-31)
Registrerad: 2024-04-15
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Ytterby
Andra registrerade bolag med säte i Ytterby.
- 2 M Ekonomi ABAB
- A-one arkitekt design ABAB
- A.G. Kakelspecialisten ABAB
- AA Kids ABAB
- AB PreinvestAB
- AB Stenberg LinnéAB
- Abdullah Pizza ABAB
- Ackeström Bygg ABAB