B K Moberg AB
Översikt
Föremål för bolagets verksamhet är att bolaget skall bedriva byggnadsarbeten och konsultverksamhet inom byggnadsbranschen även som idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva kameral uppdragsverksamhet dvs. bokföring och redovisning och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 november 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Tomtebogatan 7
- Postnummer & ort
- 11339 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- B K Moberg ABReg 2010-05-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2023| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 13 261 525 | 10 679 430 | 14 068 183 | 15 345 959 | 30 012 124 |
| Övriga externa kostnader | 851 399 | 702 947 | 1 024 981 | 647 365 | 1 018 525 |
| Personalkostnader | 1 470 329 | 1 421 741 | 1 414 246 | 1 291 783 | 1 867 806 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −198 188 | −596 613 | 462 781 | 68 553 | 3 657 650 |
| Resultat e. fin. poster | −193 823 | −596 759 | 461 799 | 101 175 | 3 651 503 |
| Resultat före skatt | 21 338 | 922 861 | 243 303 | 59 447 | 2 583 917 |
| Årets resultat | −30 110 | 693 476 | 91 053 | 30 915 | 1 955 414 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 299 440 | 281 128 | 228 693 | 315 493 | 459 508 |
| Omsättningstillgångar | 9 037 502 | 7 803 968 | 8 324 507 | 7 899 181 | 11 214 859 |
| Kassa & bank | 5 478 912 | 5 072 541 | 5 981 046 | 4 409 449 | 5 646 817 |
| Summa tillgångar | 9 336 942 | 8 085 096 | 8 553 200 | 8 214 674 | 11 674 367 |
| Eget kapital | 4 124 371 | 4 154 481 | 3 961 005 | 3 869 951 | 4 339 036 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 3 924 161 | 2 427 044 | 1 569 004 | 1 540 028 | 4 572 364 |
| Soliditet (%) | 55,1 % | 66,2 % | 74,4 % | 74,2 % | 55,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2023- Omsättningen ökade med 24,2 % jämfört med 2022, till 13,3 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 30 tkr, en nettomarginal på −0,2 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 55,1 % vid årets slut, ned från 74,2 % (2020).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,3 gånger om.
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB