Back on Track AB
Översikt
Bolaget skall bedriva handel med konfektion och textiler, tillbehör för sjuk- och friskvård samt naturmedel, värdepappershandel, handel med konst och antikviteter, joint ventures tillsammans med svenska företag i Kina, import och export av konfektion och textilier mellan Asien och övriga världen, ävensom idka annan därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 8 februari 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 74110 Industridesign och modedesign
- Bransch (SNI)
- SNI 46460 Partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror
- Bransch (SNI)
- SNI 01500 Blandat jordbruk
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sofielundsgatan 5
- Postnummer & ort
- 75323 UPPSALA
- Registrerat namn
- Back on Track ABReg 2006-05-31
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 57 496 899 | 63 642 480 | 54 470 594 | 65 118 000 | 65 934 000 |
| Övriga externa kostnader | 14 904 332 | 25 919 264 | 17 097 356 | - | - |
| Personalkostnader | 14 418 736 | 19 508 977 | 14 324 458 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 4 128 598 | −14 152 734 | −3 414 246 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 3 405 353 | −15 743 882 | −17 021 759 | 3 492 000 | 3 802 000 |
| Resultat före skatt | 737 353 | 356 118 | −8 021 759 | - | - |
| Årets resultat | 737 353 | 93 518 | −8 363 708 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 15 247 381 | 14 149 250 | 34 401 165 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 64 914 049 | 59 277 845 | 80 231 686 | - | - |
| Kassa & bank | 1 452 320 | 2 258 364 | 2 433 097 | - | - |
| Summa tillgångar | 80 161 430 | 73 427 095 | 114 632 851 | 58 613 000 | 38 242 000 |
| Eget kapital | 22 544 311 | 21 756 958 | 13 663 440 | - | - |
| Långfristiga skulder | 24 177 470 | 23 467 052 | 70 036 471 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 33 439 649 | 28 203 085 | 30 932 940 | - | - |
| Soliditet (%) | 28,1 % | 29,6 % | 12,0 % | 38,0 % | 54,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 737 tkr, en nettomarginal på 1,3 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 28,1 % vid årets slut, ned från 38,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 100 % av bolagen med samma huvudbransch, industridesign och modedesign (SNI 74110). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
1 varumärke(n) · 1 registrerade
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Entreprenad ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Maskin & Schakt ABAB
- 018 Taxi ABAB
- 018 Trafikkonsult ABAB
- 018 Ventilation ABAB