Aktivt företag
Backa Jordgubbsodling AB
Översikt
Uppdaterad 2026-10-15
Odling och försäljning av jordgubbar och potatis och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 10 mars 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 01250 Odling av andra frukter, bär samt nötter
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Backa 112
- Postnummer & ort
- 74491 HEBY
- Registrerat namn
- Backa Jordgubbsodling ABReg 2022-03-10
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,6 mkr
▼ 0,0 %Årets resultat
639 tkr
▲ 35,4 %Tillgångar
2,0 mkr
▲ 21,7 %Eget kapital
2,0 mkr
▲ 27,5 %Soliditet
101,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
18
Medelantal
Kassa & bank
1,0 mkr
▲ 2,3 %Totala skulder
-29 tkr
▼ 154,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 591 210 | 3 592 914 | 2 922 640 | 3 239 360 | 3 239 360 |
| Övriga externa kostnader | 646 270 | 526 014 | 491 628 | 550 379 | 550 379 |
| Personalkostnader | 1 198 462 | 1 466 523 | 914 752 | 777 818 | 777 818 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 804 123 | 597 252 | 498 442 | 892 311 | 892 311 |
| Resultat e. fin. poster | 804 914 | 596 355 | 499 431 | 889 126 | 889 126 |
| Resultat före skatt | 804 914 | 596 355 | 499 431 | 889 126 | 889 126 |
| Årets resultat | 639 200 | 472 208 | 396 609 | 705 457 | 705 457 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 770 982 | 477 365 | 594 007 | 609 371 | 609 371 |
| Omsättningstillgångar | 1 238 873 | 1 174 684 | 825 773 | 501 257 | 501 258 |
| Kassa & bank | 1 029 112 | 1 005 640 | 788 519 | 400 371 | 400 372 |
| Summa tillgångar | 2 009 855 | 1 652 049 | 1 419 780 | 1 110 628 | 1 110 629 |
| Eget kapital | 2 038 473 | 1 599 273 | 1 127 066 | 730 457 | 730 457 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | −28 618 | 52 776 | 292 714 | 380 171 | 380 172 |
| Soliditet (%) | 101,0 % | 97,0 % | 79,0 % | 66,0 % | 66,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen var i stort sett oförändrad jämfört med 2024, 3,6 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 639 tkr, en nettomarginal på 17,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Omsättningen var högre än hos 60 % av bolagen med samma huvudbransch, odling av andra frukter, bär samt nötter (SNI 01250). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
22,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
17,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−0,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+3,5 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
31,4 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
200 tkr
18 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-10-15
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-08-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-21
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Heby
Andra registrerade bolag med säte i Heby.
- 3D:Partner i Mälardalen ABAB
- AAK Safety ABAB
- AB Amarant i Skultuna HebyAB
- Affe Racing ABAB
- Akar Livs ABAB
- Aktiebolaget Grundstenen 175616AB
- Aktiebolaget HebyhallenAB
- Aktiebolaget JerpaAB