Aktivt företag
Backpackinglight AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-31
Aktiebolaget ska rekrytera, hyra ut personal och konsultera till restaurangverksamheter.
- Registrerat
- 12 februari 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47634 Detaljhandel via internet eller postorder med sport- och fritidsartiklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Förrådsvägen 22
- Postnummer & ort
- 90132 UMEÅ
- Registrerat namn
- Backpackinglight ABReg 2018-05-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
14,0 mkr
▲ 14,7 %Årets resultat
560 tkr
▲ 3960,5 %Tillgångar
4,4 mkr
▲ 25,3 %Eget kapital
625 tkr
▲ 852,6 %Anställda
3
Medelantal
Totala skulder
3,8 mkr
▲ 9,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 14 041 188 | 12 242 873 | 2 906 465 | 216 561 | - |
| Övriga externa kostnader | 2 829 872 | 2 960 653 | 633 815 | 109 488 | - |
| Personalkostnader | 735 393 | 491 308 | 47 526 | 0 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 836 924 | 59 953 | 106 942 | −141 589 | - |
| Resultat e. fin. poster | 785 819 | 23 198 | 106 234 | −142 323 | −72 000 |
| Resultat före skatt | 715 819 | 23 198 | 106 234 | −142 323 | - |
| Årets resultat | 559 827 | 13 787 | 106 234 | −142 323 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 215 306 | 415 445 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 4 176 422 | 3 089 359 | 421 387 | 228 164 | - |
| Kassa & bank | - | - | 94 769 | 96 301 | - |
| Summa tillgångar | 4 391 728 | 3 504 804 | 421 387 | 228 164 | - |
| Eget kapital | 625 487 | 65 660 | 156 516 | 50 282 | - |
| Långfristiga skulder | 8 000 | 8 000 | 84 681 | 130 647 | - |
| Kortfristiga skulder | 3 758 241 | 3 431 143 | 180 190 | 47 235 | - |
| Soliditet (%) | - | - | 37,0 % | 22,0 % | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 14,7 % jämfört med 2024, till 14,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 560 tkr, en nettomarginal på 4,0 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Omsättningen var högre än hos 97 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel via internet eller postorder med sport- och fritidsartiklar (SNI 47634). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+14,7 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
89,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,11
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,7 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-06
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Umeå
Andra registrerade bolag med säte i Umeå.
- 0408 Consulting ABAB
- 090 Umeå Holding ABAB
- 0day AktiebolagAB
- 100% Åsa ABAB
- 1588 Workwear ABAB
- 2 Per Holding ABAB
- 2 R i Umeå ABAB
- 2125 Medical ABAB