Aktivt företag
Bäcks Burger AB
Översikt
Bolagets ska bedriva restaurang och pizzeria samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 juli 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Rydebäcks Stationsgata 43
- Postnummer & ort
- 25734 RYDEBÄCK
- Registrerat namn
- Bäcks Burger ABReg 2023-08-31
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,6 mkr
▲ 30,5 %Årets resultat
274 tkr
▲ 4,1 %Tillgångar
786 tkr
▼ 14,7 %Eget kapital
326 tkr
▼ 31,5 %Soliditet
63,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
478 tkr
▼ 41,3 %Totala skulder
242 tkr
▼ 1,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 609 830 | 2 766 809 | 2 096 363 | 1 668 000 | 1 518 274 |
| Övriga externa kostnader | 1 126 036 | 562 013 | 478 451 | - | 335 236 |
| Personalkostnader | 827 152 | 687 248 | 489 169 | - | 687 671 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 367 651 | 445 679 | 338 740 | - | 2 587 |
| Resultat e. fin. poster | 367 540 | 451 333 | 338 635 | −24 000 | 2 587 |
| Resultat före skatt | 349 146 | 331 733 | 259 535 | - | 2 587 |
| Årets resultat | 273 856 | 262 981 | 210 639 | - | 1 757 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 102 076 | 37 800 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 683 617 | 883 284 | 592 446 | - | 78 082 |
| Kassa & bank | 477 999 | 814 971 | 533 128 | - | 48 596 |
| Summa tillgångar | 785 693 | 921 084 | 592 446 | - | 78 082 |
| Eget kapital | 326 487 | 476 631 | 213 650 | - | 26 757 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 242 112 | 245 753 | 299 696 | - | 51 325 |
| Soliditet (%) | 63,0 % | 69,0 % | 47,0 % | 4,0 % | 34,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 1,7 mkr (2022) till 3,6 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 274 tkr, en nettomarginal på 7,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 63,0 % vid årets slut, upp från 4,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 53 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
10,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+30,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+29,3 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
83,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,82
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,8 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-18
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Rydebäck
Andra registrerade bolag med säte i Rydebäck.
- 8182 ABAB
- AA Fysio och Rehab ABAB
- AB RydebäcksrevisornAB
- AB TEGEL i RydebäckAB
- ACIR Consulting ABAB
- ACR Medical Consultant ABAB
- Active Business Management Sweden ABAB
- Adocto Holding ABAB