Aktivt företag
Badson Wine & Spirits AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-16
Bolaget ska bedriva import, försäljning, utbildning och marknadsföring av såväl alkoholhaltiga drycker som ej alkoholhaltiga drycker, samt agenturverksamhet avseende såväl alkoholhaltiga drycker som ej alkoholhaltiga drycker samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 augusti 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46340 Partihandel med drycker
- Bransch (SNI)
- SNI 47250 Detaljhandel med drycker
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- storgatan 64D
- C/o
- C/o andreas olsson
- Postnummer & ort
- 83133 ÖSTERSUND
- Registrerat namn
- Dryckesbuan ABReg 2025-10-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
7,2 mkr
▲ 15,9 %Årets resultat
386 tkr
▲ 667,1 %Tillgångar
1,7 mkr
▲ 4,9 %Eget kapital
646 tkr
▲ 148,1 %Soliditet
38,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
346 tkr
▼ 50,7 %Totala skulder
1,0 mkr
▼ 20,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 7 236 075 | 6 240 939 | 4 532 777 | 1 954 041 | 779 000 |
| Övriga externa kostnader | 948 651 | 626 141 | 594 861 | 80 737 | - |
| Personalkostnader | 681 122 | 578 653 | 548 427 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 447 884 | 114 140 | −85 118 | 304 248 | - |
| Resultat e. fin. poster | 446 666 | 110 742 | −88 539 | 304 241 | 117 000 |
| Resultat före skatt | 497 166 | 75 742 | 1 461 | 228 241 | - |
| Årets resultat | 385 802 | 50 296 | 239 | 180 678 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 39 114 | 35 473 | 51 458 | 7 500 | - |
| Omsättningstillgångar | 1 633 619 | 1 559 683 | 1 281 011 | 762 344 | - |
| Kassa & bank | 345 623 | 701 049 | 541 856 | 230 965 | - |
| Summa tillgångar | 1 672 733 | 1 595 156 | 1 332 469 | 769 844 | - |
| Eget kapital | 646 242 | 260 440 | 210 144 | 235 405 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 026 492 | 1 284 216 | 1 106 825 | 428 939 | - |
| Soliditet (%) | 38,6 % | 18,8 % | 16,7 % | 41,5 % | 49,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 2,0 mkr (2022) till 7,2 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 386 tkr, en nettomarginal på 5,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 38,6 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 90 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med drycker (SNI 46340). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+15,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+54,7 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
59,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,59
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
7,2 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-22
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-09-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-10-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-10-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-04-30)
Registrerad: 2021-06-09
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Östersund
Andra registrerade bolag med säte i Östersund.
- 1 Way 2 Travel ABAB
- 11:an Grill & Kiosk ABAB
- 1280 keramikstudio Östersund ABAB
- 1stPractice Östersund ABAB
- 24 Invest ABAB
- 24:7 Vaktförmedling Norrland ABAB
- 29 Dental ABAB
- 2inspire ABAB