Aktivt företag
Balder Järnvågen utveckling AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-12
Aktiebolaget ska, utan egen personal, köpa in, samordna, fördela samt sälja vidare byggentreprenad i av ägaren angivna och avgränsade projekt.
- Registrerat
- 24 april 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 53121
- Postnummer & ort
- 40015 GÖTEBORG
- Registrerat namn
- Balder Järnvågen utveckling ABReg 2019-04-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
272,2 mkr
▼ 23,2 %Årets resultat
-5,2 mkr
▼ 120,2 %Tillgångar
9,5 mkr
▼ 97,3 %Eget kapital
353 tkr
▲ 606,0 %Totala skulder
9,1 mkr
▼ 97,4 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 272 184 000 | 354 549 000 | 193 213 000 | 326 864 000 | 156 959 000 |
| Övriga externa kostnader | 272 106 000 | 354 421 000 | 193 197 000 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 78 000 | 98 000 | 186 000 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −5 198 000 | −2 183 000 | −1 722 000 | −699 000 | −1 505 000 |
| Resultat före skatt | −5 197 000 | −2 360 000 | −1 901 000 | - | - |
| Årets resultat | −5 197 000 | −2 360 000 | −1 901 000 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 9 461 000 | 349 965 000 | 209 691 000 | - | - |
| Kassa & bank | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 9 461 000 | 349 965 000 | 209 691 000 | - | - |
| Eget kapital | 353 000 | 50 000 | 51 000 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 9 108 000 | 349 915 000 | 209 640 000 | - | - |
| Soliditet (%) | - | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 23,2 % jämfört med 2023, till 272,2 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 5,2 mkr, en nettomarginal på −1,9 %. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Omsättningen var högre än hos 100 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−1,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−23,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+14,8 % per år
2020 till 2024
Balanslikviditet
1,04
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-19
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-23
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Göteborg
Andra registrerade bolag med säte i Göteborg.
- 'r products ABAB
- (B)Ruskigt Tryggt Holding ABAB
- (i.o.h) organisationsutveckling ABAB
- & Zand ABAB
- &O Produktion ABAB
- 0 % ångest ABAB
- 013 Delivery ABAB
- 02 landskap Arkitektkontor AktiebolagAB