Aktivt företag
Balettcentrum Stockholm AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
Bolaget ska bedriva kursverksamhet, utbildning samt arrangera evenemang inom dans, kultur, konst och musik, samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 9 december 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 85522 Övrig musik-, dans- och kulturell utbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 90390 Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Bransch (SNI)
- SNI 74990 All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
- Bransch (SNI)
- SNI 79120 Researrangemang
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Surbrunnsgatan 44A, vån 3
- Postnummer & ort
- 11348 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Balettcentrum Stockholm ABReg 2023-11-28
- Registrerat namn
- Vuxenbalett i StockholmReg 2022-02-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
6,8 mkr
▲ 120,2 %Årets resultat
110 tkr
▼ 2,0 %Tillgångar
3,0 mkr
▲ 26,1 %Eget kapital
283 tkr
▼ 33,1 %Soliditet
9,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
2,0 mkr
▲ 82,3 %Totala skulder
2,8 mkr
▲ 38,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 6 788 963 | 3 083 716 | 1 779 208 | 1 068 556 | 884 466 |
| Övriga externa kostnader | 1 950 265 | 1 030 569 | 523 103 | 346 966 | 306 734 |
| Personalkostnader | 2 593 785 | 771 621 | 200 896 | 2 200 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 136 560 | 140 006 | 285 038 | 297 398 | −21 145 |
| Resultat e. fin. poster | 145 802 | 147 340 | 285 047 | 297 129 | −21 145 |
| Resultat före skatt | 145 802 | 147 340 | 285 047 | 297 129 | −21 145 |
| Årets resultat | 109 689 | 111 979 | 225 470 | 232 281 | −21 145 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 623 485 | 676 063 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 409 945 | 1 728 665 | 669 935 | 374 892 | 279 373 |
| Kassa & bank | 2 021 726 | 1 109 157 | 597 584 | 338 476 | 135 516 |
| Summa tillgångar | 3 033 430 | 2 404 728 | 669 935 | 374 892 | 279 373 |
| Eget kapital | 283 071 | 423 382 | 561 403 | 335 933 | 153 652 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 750 359 | 1 981 346 | 108 532 | 38 959 | 125 721 |
| Soliditet (%) | 9,3 % | 17,6 % | 84,0 % | 90,0 % | 55,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 5 år i rad, från 459 tkr (2019) till 6,8 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 110 tkr, en nettomarginal på 1,6 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 9,3 % vid årets slut, ned från 90,0 % (2021).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,88).
- Omsättningen var högre än hos 96 % av bolagen med samma huvudbransch, övrig musik-, dans- och kulturell utbildning (SNI 85522). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+120,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+66,4 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
38,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,88
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,4 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-13
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-08
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB