Aktivt företag
Bano Life AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-05
Aktiebolag ska bedriva försäljning av tekniska hjälpmedel och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 10 maj 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46460 Partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bergmästaregatan 14
- Postnummer & ort
- 79130 FALUN
- Registrerat namn
- Bano Life ABReg 2023-05-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
13,8 mkr
▲ 42,4 %Årets resultat
-3,7 mkr
▼ 1,9 %Tillgångar
7,3 mkr
▼ 2,4 %Eget kapital
1,2 mkr
▲ 36,7 %Soliditet
15,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
299 kr
▼ 98,7 %Totala skulder
6,1 mkr
▼ 7,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 13 779 375 | 9 673 713 | 4 086 902 | 3 712 000 | 3 106 000 |
| Övriga externa kostnader | 4 039 152 | 1 988 538 | 511 113 | - | - |
| Personalkostnader | 2 473 141 | 2 039 484 | 907 350 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −3 691 707 | −3 622 145 | −879 155 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −3 689 154 | −3 621 940 | −880 486 | 163 000 | 583 000 |
| Resultat före skatt | −3 689 154 | −3 621 940 | −549 486 | - | - |
| Årets resultat | −3 689 154 | −3 621 940 | −549 486 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 7 277 554 | 7 454 238 | 1 752 084 | - | - |
| Kassa & bank | 299 | 22 873 | 184 942 | - | - |
| Summa tillgångar | 7 277 554 | 7 454 238 | 1 752 084 | - | - |
| Eget kapital | 1 157 146 | 846 301 | 468 240 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 6 120 408 | 6 607 937 | 1 283 844 | - | - |
| Soliditet (%) | 15,9 % | 11,4 % | 26,7 % | 59,3 % | 55,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 3,1 mkr (2021) till 13,8 mkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 3,7 mkr, en nettomarginal på −26,8 %. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 15,9 % vid årets slut, ned från 59,3 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 87 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror (SNI 46460). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−26,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−26,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+42,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+45,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−318,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,19
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,6 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-11
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 08 innovation group ABAB
- 100 Procent Proffs Trä & Byggvaror ABAB
- 10Ben ABAB
- 12Aima ABAB
- 1337 Måleri ABAB
- 1337 Sourcing ABAB
- 1st Brandskydd Syd ABAB
- 22 Åndberg Bil ABAB