Aktivt företag
Bastino AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-07
Restaurangverksamhet.
- Registrerat
- 21 november 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56120 Mobil restaurangverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 47711 Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder
- Bransch (SNI)
- SNI 47641 Detaljhandel med spel och leksaker, utom via internet eller postorder
- Bransch (SNI)
- SNI 47789 Övrig specialiserad detaljhandel
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lasarettsvägen 21 lgh 2004
- Postnummer & ort
- 39256 KALMAR
- Registrerat namn
- Bastino ABReg 2022-11-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1,5 mkr
▲ 26,2 %Årets resultat
68 tkr
▲ 159,7 %Tillgångar
100 tkr
▲ 2969,4 %Eget kapital
70 tkr
▲ 2572,0 %Soliditet
70,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
76 tkr
▲ 2239,0 %Totala skulder
30 tkr
▲ 4651,0 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 1 461 464 | 1 157 969 |
| Övriga externa kostnader | 599 709 | 733 436 |
| Personalkostnader | 220 450 | 170 293 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 86 598 | −111 871 |
| Resultat e. fin. poster | 87 277 | −113 559 |
| Resultat före skatt | 87 277 | −113 559 |
| Årets resultat | 67 798 | −113 559 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | - | - |
| Omsättningstillgångar | 100 033 | 3 259 |
| Kassa & bank | 76 227 | 3 259 |
| Summa tillgångar | 100 033 | 3 259 |
| Eget kapital | 70 434 | 2 636 |
| Långfristiga skulder | - | - |
| Kortfristiga skulder | 29 599 | 623 |
| Soliditet (%) | 70,4 % | 81,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en vinst på 68 tkr, en nettomarginal på 4,6 %.
- Soliditeten var 70,4 % vid årets slut, ned från 81,0 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 62 % av bolagen med samma huvudbransch, mobil restaurangverksamhet (SNI 56120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
5,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,6 %
Årets resultat / omsättning
Balanslikviditet
3,38
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,5 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-06
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Kalmar
Andra registrerade bolag med säte i Kalmar.
- @ Soheilas ABAB
- 180 Degrees ABAB
- 1x2 Bygg i Sydost ABAB
- 24 i Norden ABAB
- 24 se Sverige ABAB
- 24 se Sverige Holding ABAB
- 2Medics ABAB
- 2S Holding ABAB