Aktivt företag

Batan Invest AB

AB Org.nr 5569457244
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-30

Bolagets verksamhet skall bestå av att äga och förvalta fastigheter och värdepapper, konsultverksamhet inom frisör och restaurang samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
17 oktober 2013
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 64212 Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Torsgatan36B
C/o
SIM0N BATAN
Postnummer & ort
11362 STOCKHOLM
Registrerat namn
Batan Invest ABReg 2018-07-31

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
57 tkr
▼ 61,9 %
Årets resultat
36 tkr
▼ 94,5 %
Tillgångar
4,0 mkr
▲ 25,2 %
Eget kapital
2,4 mkr
▲ 1,5 %
Soliditet
60,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
52 tkr
▼ 86,4 %
Totala skulder
1,6 mkr
▲ 95,2 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 57 312 150 506 416 959 94 340 233 903
Övriga externa kostnader 10 900 12 470 44 900 4 089 9 478
Personalkostnader 0 9 856 0 40 740 -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 46 412 128 180 372 059 49 511 169 940
Resultat e. fin. poster 45 566 664 827 1 305 394 48 829 169 416
Resultat före skatt 45 566 664 827 1 305 394 48 829 169 416
Årets resultat 36 006 651 448 1 228 324 38 630 132 987
Balansräkning
Anläggningstillgångar 3 908 000 2 783 000 2 783 000 1 783 000 1 783 000
Omsättningstillgångar 92 882 411 818 448 648 55 570 −35 533
Kassa & bank 51 904 381 295 407 942 29 280 5 882
Summa tillgångar 4 000 882 3 194 818 3 231 648 1 838 570 1 747 467
Eget kapital 2 421 760 2 385 754 1 734 307 505 983 467 353
Långfristiga skulder 1 521 323 702 373 1 411 073 1 299 873 1 274 873
Kortfristiga skulder 57 799 106 691 86 268 32 714 5 241
Soliditet (%) 60,5 % 74,7 % 53,7 % 27,5 % 26,7 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 417 tkr (2022) till 57 tkr (2024).
  • Årets resultat blev en vinst på 36 tkr. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
  • Soliditeten var 60,5 % vid årets slut, upp från 27,5 % (2021).
  • Omsättningen var högre än hos 34 % av bolagen med samma huvudbransch, holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212). Se de största bolagen i branschen
Omsättningstillväxt
−61,9 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−29,6 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
1,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,61
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Batan Invest AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-05

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-29 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-26 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-30 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-01 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-28 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Stockholm

Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.

Alla företag i Stockholm →