Aktivt företag

Bättre smak Sverige AB

AB Org.nr 5569843435
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-01

Handel med kryddor, torkade frukter, nötter, olivolja, honung.

Registrerat
26 september 2014
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 47272 Detaljhandel med andra livsmedel utom hälsokost
Bransch (SNI)
SNI 47271 Detaljhandel med hälsokost
Bransch (SNI)
SNI 47751 Detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Bennetsväg 36B
Postnummer & ort
21366 MALMÖ
Registrerat namn
Bättre smak Sverige ABReg 2014-09-26

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
13,0 mkr
▲ 15,3 %
Årets resultat
391 tkr
▲ 665,5 %
Tillgångar
1,8 mkr
▲ 48,4 %
Eget kapital
1,1 mkr
▲ 52,7 %
Soliditet
62,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
858 tkr
▲ 191,3 %
Totala skulder
685 tkr
▲ 41,7 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 12 981 578 11 263 528 9 049 614 8 430 473 8 877 028
Övriga externa kostnader 1 045 580 1 057 295 951 263 833 375 1 027 164
Personalkostnader 2 188 009 1 192 529 811 744 720 073 352 448
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 401 171 −57 717 138 456 467 282 −1 051 174
Resultat e. fin. poster 391 119 −69 160 135 725 464 906 −1 051 967
Resultat före skatt 391 119 −69 160 135 725 464 906 −1 051 967
Årets resultat 391 119 −69 160 135 725 464 906 −1 051 967
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - 0 0 0
Omsättningstillgångar 1 817 303 1 224 697 1 373 413 835 225 656 076
Kassa & bank 858 294 294 654 464 558 79 839 115 721
Summa tillgångar 1 817 303 1 224 697 1 373 413 835 225 656 076
Eget kapital 1 132 733 741 615 810 776 675 051 210 145
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 684 570 483 082 562 637 160 174 445 931
Soliditet (%) 62,0 % 61,0 % 59,0 % - 32,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 8,4 mkr (2021) till 13,0 mkr (2024).
  • Årets resultat blev en vinst på 391 tkr, en nettomarginal på 3,0 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 62,0 % vid årets slut.
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,7 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 93 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med andra livsmedel utom hälsokost (SNI 47272). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+15,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+10,0 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
34,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,65
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,3 mkr
3 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Bättre smak Sverige AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-07

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-16 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-24 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-31 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-19 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-15 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-06-09 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Malmö

Andra registrerade bolag med säte i Malmö.

Alla företag i Malmö →