Aktivt företag
Bauer & Co Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Bolaget skall bedriva skrädderiverksamhet, försäljning av konfektion samt handel med fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 6 oktober 1987
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 14210 Tillverkning av gång- och ytterkläder
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Brunnsgatan 4
- Postnummer & ort
- 11138 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Bauer & Co AktiebolagReg 1991-03-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
7,6 mkr
▲ 28,8 %Årets resultat
266 tkr
▲ 382,5 %Tillgångar
2,6 mkr
▲ 21,4 %Eget kapital
942 tkr
▲ 39,3 %Soliditet
41,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
6
Medelantal
Kassa & bank
411 tkr
▲ 3985,4 %Totala skulder
1,1 mkr
▼ 17,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 7 575 026 | 5 879 769 | 5 825 565 | 4 438 000 | 3 746 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 262 653 | 1 420 511 | 1 153 118 | - | - |
| Personalkostnader | 3 841 338 | 3 460 202 | 3 128 347 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 601 381 | −216 021 | 238 812 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 601 223 | −230 503 | 231 416 | 338 000 | 174 000 |
| Resultat före skatt | 401 223 | −50 503 | 166 416 | - | - |
| Årets resultat | 265 572 | −94 024 | 125 061 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 992 414 | 833 275 | 674 136 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 653 423 | 1 346 033 | 1 514 026 | - | - |
| Kassa & bank | 411 445 | 10 071 | 245 879 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 645 837 | 2 179 308 | 2 188 162 | - | - |
| Eget kapital | 942 134 | 676 561 | 770 585 | - | - |
| Långfristiga skulder | 226 579 | 283 824 | 333 817 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 837 125 | 998 923 | 903 760 | - | - |
| Soliditet (%) | 41,6 % | 31,0 % | 42,0 % | 45,0 % | 38,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 3,7 mkr (2020) till 7,6 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 266 tkr, en nettomarginal på 3,5 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 41,6 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av gång- och ytterkläder (SNI 14210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+28,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+19,2 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
28,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,98
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
6 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-16
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB