Aktivt företag
BC Energy & Förvaltning AB
Översikt
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom energi och energilagring, handel med värdepapper samt förmedling avseende fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 16 oktober 1991
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71124 Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
- Bransch (SNI)
- SNI 64993 Handel med och förvaltning av värdepapper, för egen räkning
- Bransch (SNI)
- SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Brogatan 7
- Postnummer & ort
- 33571 HESTRA
- Registrerat namn
- BC Energy & Förvaltning ABReg 2026-04-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2022Omsättning
1,1 mkr
▲ 1961,8 %Årets resultat
-691 tkr
▼ 110,5 %Tillgångar
6,1 mkr
▼ 10,5 %Eget kapital
5,9 mkr
▼ 12,1 %Soliditet
97,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
2,4 mkr
▼ 40,8 %Totala skulder
166 tkr
▲ 157,7 %| Nyckeltal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 092 784 | 53 001 | 365 599 | 539 001 | 1 130 000 |
| Övriga externa kostnader | 348 793 | 115 591 | 125 918 | 103 985 | 125 275 |
| Personalkostnader | 120 785 | 131 265 | 315 763 | 340 363 | 480 861 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −77 934 | −178 967 | −69 737 | 85 554 | 523 864 |
| Resultat e. fin. poster | −690 952 | 6 574 766 | −70 117 | 85 513 | 518 461 |
| Resultat före skatt | −690 952 | 6 574 766 | −70 117 | 85 513 | 518 461 |
| Årets resultat | −690 952 | 6 574 766 | −70 117 | 85 513 | 518 461 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 468 311 | 383 687 | 357 223 | 357 223 | 357 223 |
| Omsättningstillgångar | 5 632 589 | 6 434 395 | 212 285 | 223 564 | 328 683 |
| Kassa & bank | 2 441 857 | 4 127 752 | 0 | 19 279 | 137 516 |
| Summa tillgångar | 6 100 900 | 6 818 082 | 569 508 | 580 787 | 685 906 |
| Eget kapital | 5 934 610 | 6 753 562 | 178 796 | 248 913 | 163 401 |
| Långfristiga skulder | - | 0 | 495 | 0 | 66 805 |
| Kortfristiga skulder | 166 290 | 64 520 | 390 217 | 331 874 | 455 700 |
| Soliditet (%) | 97,0 % | 99,1 % | 31,4 % | 42,9 % | 23,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2022- Årets resultat blev en förlust på 691 tkr, en nettomarginal på −63,2 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 97,0 % vid årets slut, upp från 42,9 % (2019).
Rörelsemarginal
−7,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−63,2 %
Årets resultat / omsättning
Genomsnittlig tillväxt
−0,8 % per år
2018 till 2022
Avkastning på eget kapital
−11,6 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
1,1 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-10-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-10-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-07-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Hestra
Andra registrerade bolag med säte i Hestra.
- AB Hestra MarkisfabrikAB
- AB Hestra Rec VideoAB
- Aktiebolaget Hestra Radio och SportAB
- Aktiebolaget Hugo NordströmAB
- Alicia Fastighetsmäklare ABAB
- Anderssons Bostads ABAB
- Armeco ABAB
- Belteknik AktiebolagAB