Aktivt företag
BE LOUD AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-31
Föremålet för bolagets verksamhet ska vara att bedriva tillverkning, inköp och försäljning av kosmetik- och hudvårdsprodukter samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 16 februari 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47752 Detaljhandel via internet eller postorder med kosmetika och hygienartiklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Odengatan 106
- C/o
- C/o Advantiq AB
- Postnummer & ort
- 11322 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- BE LOUD ABReg 2021-09-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
520 tkr
▲ 38,9 %Årets resultat
-197 tkr
▲ 80,8 %Tillgångar
2,0 mkr
▼ 5,5 %Eget kapital
314 tkr
▲ 52,3 %Soliditet
15,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
20 tkr
▼ 85,4 %Totala skulder
1,7 mkr
▼ 11,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 519 844 | 374 133 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 305 662 | 525 755 | 207 048 | 160 866 |
| Personalkostnader | 59 648 | 137 501 | 36 855 | 2 098 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −120 055 | −947 840 | −431 749 | −167 440 |
| Resultat e. fin. poster | −197 121 | −1 028 397 | −498 075 | −167 440 |
| Resultat före skatt | −197 121 | −1 028 397 | −498 075 | −167 440 |
| Årets resultat | −197 121 | −1 028 397 | −498 075 | −167 440 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 038 240 | 2 157 460 | 2 335 411 | 1 861 310 |
| Kassa & bank | 20 019 | 136 947 | 1 222 215 | 1 846 663 |
| Summa tillgångar | 2 038 240 | 2 157 460 | 2 335 411 | 1 861 310 |
| Eget kapital | 314 237 | 206 357 | 1 434 754 | 857 560 |
| Långfristiga skulder | 1 656 704 | 1 777 778 | 888 889 | 1 000 000 |
| Kortfristiga skulder | 67 299 | 173 325 | 11 768 | 3 750 |
| Soliditet (%) | 15,4 % | 9,6 % | 61,4 % | 46,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 38,9 % jämfört med 2023, till 520 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 197 tkr, en nettomarginal på −37,9 %. Samtliga de senaste 4 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 15,4 % vid årets slut, ned från 46,1 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 55 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel via internet eller postorder med kosmetika och hygienartiklar (SNI 47752). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−23,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−37,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+38,9 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
−62,7 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
520 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-04
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-08-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-08-10
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB