Aktivt företag
BellaMar Hospitality AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-07
Bolaget ska bedriva verksamhet inom gästfrihet och evenemang, sport, marknadsföring, sociala medier, styling av interiör miljö och därmed förenliga tjänster. Bolaget ska även bedriva handel och förvaltning av värdepapper samt av fast och lös egendom såsom evenemangsrekvisita och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 7 oktober 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 93290 Övrig fritids- och nöjesverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 74130 Inredningsdesign
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hyllie Allé 4
- Postnummer & ort
- 21536 MALMÖ
- Registrerat namn
- BellaMar Hospitality ABReg 2022-10-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
4,9 mkr
▲ 19,7 %Årets resultat
2,7 mkr
▲ 53,0 %Tillgångar
7,3 mkr
▲ 47,5 %Eget kapital
6,0 mkr
▲ 72,4 %Soliditet
81,7 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
5,2 mkr
▲ 30,9 %Totala skulder
1,3 mkr
▼ 10,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 4 860 806 | 4 061 579 | 3 075 493 | 3 075 493 |
| Övriga externa kostnader | 521 692 | 607 064 | 418 373 | 418 373 |
| Personalkostnader | 734 315 | 544 201 | 33 338 | 33 338 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 3 412 516 | 2 186 992 | 2 606 290 | 2 606 290 |
| Resultat e. fin. poster | 3 453 488 | 2 254 909 | 2 620 502 | 2 620 502 |
| Resultat före skatt | 3 453 488 | 2 254 909 | 2 620 502 | 2 620 502 |
| Årets resultat | 2 718 218 | 1 776 808 | 2 060 829 | 2 060 829 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 815 827 | 545 827 | 0 | - |
| Omsättningstillgångar | 6 491 374 | 4 407 700 | 2 671 805 | 2 671 805 |
| Kassa & bank | 5 164 515 | 3 944 522 | 2 544 342 | 2 544 342 |
| Summa tillgångar | 7 307 201 | 4 953 527 | 2 671 805 | 2 671 805 |
| Eget kapital | 5 971 855 | 3 463 637 | 2 085 829 | 2 085 829 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 335 346 | 1 489 890 | 585 976 | 585 976 |
| Soliditet (%) | 81,7 % | 69,9 % | 78,1 % | 78,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 19,7 % jämfört med 2024, till 4,9 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 2,7 mkr, en nettomarginal på 55,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 81,7 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 90 % av bolagen med samma huvudbransch, övrig fritids- och nöjesverksamhet (SNI 93290). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
70,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
55,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+19,7 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
45,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,86
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-06
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Malmö
Andra registrerade bolag med säte i Malmö.
- (3) Screen Tryck ABAB
- @ Odero ABAB
- & Morän Arkitekter ABAB
- &GROW i Skåne ABAB
- 03 Technology Research & Development ABAB
- 040 Byggkonsult ABAB
- 040 Byggservice ABAB
- 040 Construktion ABAB