Aktivt företag
belmic AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-01
Cafeverksamhet med fika och mat, korv och glassvagn, foodtruck. Konsultuppdrag och uthyrning av tjänster inom restaurangbranschen, uthyrning av matvagn och cafélokal. Djurläger och ponnyridning. Event inom tidigare nämnda branscher, därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 9 juni 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56120 Mobil restaurangverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 93290 Övrig fritids- och nöjesverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Vallavägen 5
- Postnummer & ort
- 18752 TÄBY
- Registrerat namn
- belmic ABReg 2021-06-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,5 mkr
▲ 18,0 %Årets resultat
634 tkr
▼ 7,4 %Tillgångar
1,8 mkr
▲ 29,6 %Eget kapital
1,7 mkr
▲ 32,4 %Soliditet
93,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
8
Medelantal
Kassa & bank
1,4 mkr
▲ 21,3 %Totala skulder
122 tkr
▲ 0,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 502 482 | 2 120 087 | 2 075 600 | 2 236 630 | 274 830 |
| Övriga externa kostnader | 160 408 | 168 211 | 140 008 | 173 390 | 68 352 |
| Personalkostnader | 1 199 698 | 622 864 | 939 286 | 1 053 744 | 28 020 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 798 900 | 832 412 | 539 356 | 497 578 | 126 659 |
| Resultat e. fin. poster | 798 302 | 861 558 | 546 022 | 497 515 | 126 659 |
| Resultat före skatt | 798 302 | 861 558 | 546 022 | 497 515 | 126 659 |
| Årets resultat | 633 731 | 684 349 | 433 680 | 395 016 | 100 440 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 140 028 | 181 012 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 673 720 | 1 218 461 | 769 734 | 611 341 | 187 322 |
| Kassa & bank | 1 443 147 | 1 189 345 | 621 766 | 588 975 | 184 577 |
| Summa tillgångar | 1 813 748 | 1 399 473 | 769 734 | 611 341 | 187 322 |
| Eget kapital | 1 692 216 | 1 278 485 | 754 135 | 520 456 | 125 440 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 121 532 | 120 988 | 15 599 | 90 885 | 61 882 |
| Soliditet (%) | 93,0 % | 91,0 % | 98,0 % | 85,0 % | 67,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 2,1 mkr (2023) till 2,5 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 634 tkr, en nettomarginal på 25,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 93,0 % vid årets slut, upp från 85,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 77 % av bolagen med samma huvudbransch, mobil restaurangverksamhet (SNI 56120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
31,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
25,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+18,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+3,8 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
37,4 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
313 tkr
8 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-01
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Täby
Andra registrerade bolag med säte i Täby.
- 065 INGCAP ABAB
- 08 Kommersiella Lokaler ABAB
- 10K Consulting ABAB
- 10X Ventures ABAB
- 11D Productions ABAB
- 11th Hour Consulting ABAB
- 1212 Holding ABAB
- 1416 Fastigheter och konferens ABAB