Aktivt företag

Benchwarmers Brewing Co AB

AB Org.nr 5591308803
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-08

Aktiebolaget ska framställa och hantera hantverksöl och cider, med därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
26 oktober 2017
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 11050 Framställning av öl
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Industrigatan 121
Postnummer & ort
25232 HELSINGBORG
Registrerat namn
Benchwarmers Brewing Co ABReg 2017-10-26

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
2,9 mkr
▼ 8,0 %
Årets resultat
-14 tkr
▼ 103,6 %
Tillgångar
1,7 mkr
▼ 30,5 %
Eget kapital
435 tkr
▼ 17,8 %
Soliditet
26,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
52 tkr
▼ 88,3 %
Totala skulder
1,2 mkr
▼ 29,2 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 2 918 172 3 171 740 2 430 599 2 943 714 2 754 514
Övriga externa kostnader 1 026 184 1 161 612 1 347 511 1 173 580 980 306
Personalkostnader 583 945 470 846 496 516 393 084 227 286
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat −48 365 555 385 −1 116 182 482 555 −274 375
Resultat e. fin. poster −143 707 514 438 −1 229 613 442 628 −377 503
Resultat före skatt −13 821 384 552 −1 229 613 442 628 −377 503
Årets resultat −13 821 384 552 −1 229 613 428 637 −377 503
Balansräkning
Anläggningstillgångar 790 467 734 655 717 976 585 363 940 936
Omsättningstillgångar 881 362 1 670 364 1 310 272 1 588 477 773 669
Kassa & bank 51 704 441 070 227 567 214 965 294 769
Summa tillgångar 1 671 829 2 405 019 2 028 248 2 173 840 1 714 605
Eget kapital 434 699 528 787 69 235 84 572 −344 065
Långfristiga skulder 315 231 369 506 280 102 1 642 326 1 548 042
Kortfristiga skulder 921 899 1 376 840 1 678 911 446 942 510 628
Soliditet (%) 26,0 % 26,0 % 3,0 % 4,0 % -20,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen minskade med 8,0 % jämfört med 2023, till 2,9 mkr.
  • Årets resultat blev en förlust på 14 tkr, en nettomarginal på −0,5 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 26,0 % vid årets slut, upp från 4,0 % (2021).
  • De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,96).
  • Omsättningen var högre än hos 81 % av bolagen med samma huvudbransch, framställning av öl (SNI 11050). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−1,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−0,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−8,0 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+1,5 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
−3,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,96
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,9 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Benchwarmers Brewing Co AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-15

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-29 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-22 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-08-25 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-08-01 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-22 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-02-18 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Helsingborg

Andra registrerade bolag med säte i Helsingborg.

Alla företag i Helsingborg →