Aktivt företag
Bergsängs gräv o service AB
Översikt
Bolaget skall bedriva entreprenadarbeten, service och reparation inom bygg och anläggning och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 november 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43120 Mark- och grundarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Gällstavägen 11
- C/o
- Anders Johansson
- Postnummer & ort
- 18692 VALLENTUNA
- Registrerat namn
- Bergsängs gräv o service ABReg 2013-11-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
198 tkr
▼ 81,4 %Årets resultat
-675 tkr
▼ 125,3 %Tillgångar
2,0 mkr
▼ 24,8 %Eget kapital
57 tkr
▼ 92,2 %Soliditet
25,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
52 tkr
▼ 78,4 %Totala skulder
1,4 mkr
▲ 2,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 198 277 | 1 063 541 | 1 830 638 | 1 493 025 | 1 398 000 |
| Övriga externa kostnader | 276 117 | 326 476 | 664 561 | 531 086 | - |
| Personalkostnader | 317 619 | 631 531 | 512 967 | 473 112 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −590 373 | −226 878 | 357 923 | 170 111 | - |
| Resultat e. fin. poster | −674 982 | −299 658 | 311 180 | 134 679 | 175 000 |
| Resultat före skatt | −674 982 | −299 658 | −27 271 | 277 707 | - |
| Årets resultat | −674 982 | −299 658 | −27 271 | 220 450 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 675 725 | 1 895 492 | 2 185 841 | 2 196 554 | - |
| Omsättningstillgångar | 282 939 | 708 220 | 943 053 | 954 005 | - |
| Kassa & bank | 51 995 | 240 990 | 806 680 | 633 837 | - |
| Summa tillgångar | 1 958 664 | 2 603 712 | 3 128 894 | 3 150 559 | - |
| Eget kapital | 57 242 | 732 224 | 1 131 882 | 1 259 154 | - |
| Långfristiga skulder | 718 573 | 863 601 | 1 071 080 | 1 290 521 | - |
| Kortfristiga skulder | 648 185 | 473 223 | 391 268 | 404 671 | - |
| Soliditet (%) | 25,0 % | 44,0 % | 50,0 % | 45,0 % | 73,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,8 mkr (2022) till 198 tkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 675 tkr, en nettomarginal på −340,4 %. 1 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 25,0 % vid årets slut, ned från 45,0 % (2021).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,44).
- Omsättningen var högre än hos 10 % av bolagen med samma huvudbransch, mark- och grundarbeten (SNI 43120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−297,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−340,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−81,4 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−38,6 % per år
2020 till 2024
Balanslikviditet
0,44
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
198 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Vallentuna
Andra registrerade bolag med säte i Vallentuna.
- 023 HOLDING ABAB
- 08 Construct Bemanning ABAB
- 08 Construct Holding ABAB
- 08 Construct Totalentreprenad ABAB
- 1964 Consulting ABAB
- 1A Konsult ABAB
- 2112 Holding ABAB
- 2A Bygg ABAB