Aktivt företag
Berhane Familj Import & Export AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-06
Bolaget ska bedriva verksamhet inom import och export samt butiks försäljning av kosmetiska produkter, afrikanska kryddor, husgeråd samt transportverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 3 maj 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47751 Detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder
- Bransch (SNI)
- SNI 47112 Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
- Bransch (SNI)
- SNI 47711 Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Packstensgränd 2
- Postnummer & ort
- 16250 VÄLLINGBY
- Registrerat namn
- Berhane Familj Import & Export ABReg 2024-05-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
5,0 mkr
▲ 111,1 %Årets resultat
50 tkr
▼ 88,7 %Tillgångar
1,8 mkr
▲ 203,5 %Eget kapital
512 tkr
▲ 10,9 %Soliditet
27,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
71 tkr
▲ 44,3 %Totala skulder
1,3 mkr
▲ 814,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 5 042 095 | 2 388 738 | 100 700 |
| Övriga externa kostnader | 1 316 032 | 338 792 | 1 250 |
| Personalkostnader | 474 158 | 431 105 | 42 881 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 66 662 | 557 910 | −8 595 |
| Resultat e. fin. poster | 65 255 | 558 505 | −8 650 |
| Resultat före skatt | 65 255 | 558 505 | −8 650 |
| Årets resultat | 50 417 | 444 738 | −8 651 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 840 929 | 606 527 | 202 186 |
| Kassa & bank | 71 261 | 49 399 | 10 119 |
| Summa tillgångar | 1 840 929 | 606 527 | 202 186 |
| Eget kapital | 511 505 | 461 087 | 16 349 |
| Långfristiga skulder | - | 0 | 173 183 |
| Kortfristiga skulder | 1 329 424 | 145 440 | 12 654 |
| Soliditet (%) | 27,8 % | 76,0 % | 8,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 111,1 % jämfört med 2023, till 5,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 50 tkr, en nettomarginal på 1,0 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 27,8 % vid årets slut, upp från 8,1 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 87 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder (SNI 47751). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+111,1 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
9,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,38
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,5 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-05
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Vällingby
Andra registrerade bolag med säte i Vällingby.
- 000 FlyttGiganten ABAB
- 021 Förvaltning ABAB
- 08 Bygg Solution ABAB
- 162 Gruppen ABAB
- 17 Persson Corporation ABAB
- 2Bangali ABAB
- 2themoon ABAB
- 2Work Sverige ABAB