Aktivt företag
Beva-Tools, Harry Gunnarsson & Co AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-11
Bolaget skall sälja skärande verktyg till den mekaniska verk- stadsindustrin och handel och förvaltning av aktier och andra värdepapper jämte därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 19 november 1979
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46620 Partihandel med verktygsmaskiner
- Bransch (SNI)
- SNI 68203 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Momarken 19
- Postnummer & ort
- 55650 JÖNKÖPING
- Registrerat namn
- Beva-Tools, Harry Gunnarsson & Co ABReg 2010-04-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
6,2 mkr
▲ 0,8 %Årets resultat
1,7 mkr
▲ 76,5 %Tillgångar
17,6 mkr
▼ 9,1 %Eget kapital
10,8 mkr
▼ 10,6 %Soliditet
64,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
5,5 mkr
▼ 25,7 %Totala skulder
6,1 mkr
▲ 2,5 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 6 157 000 | 6 110 000 | 7 264 000 | 8 051 000 | 6 175 000 |
| Övriga externa kostnader | - | - | - | - | - |
| Personalkostnader | 4 342 274 | 4 479 819 | 4 628 391 | 4 236 926 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 370 472 | 1 208 984 | 2 227 856 | 2 405 650 | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 554 205 | 1 308 908 | 2 307 029 | 2 370 536 | 1 085 000 |
| Resultat före skatt | 2 206 098 | 1 260 651 | 1 769 215 | 1 735 483 | - |
| Årets resultat | 1 727 515 | 978 691 | 1 396 628 | 1 359 961 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 5 737 179 | 6 112 183 | 6 231 122 | 6 648 916 | - |
| Omsättningstillgångar | 11 900 171 | 13 298 789 | 13 065 220 | 10 684 461 | - |
| Kassa & bank | 5 505 823 | 7 414 125 | 6 275 992 | 5 336 422 | - |
| Summa tillgångar | 17 637 350 | 19 410 972 | 19 296 342 | 17 333 377 | - |
| Eget kapital | 10 756 640 | 12 029 125 | 11 530 435 | 10 133 806 | - |
| Långfristiga skulder | 1 277 938 | 1 295 112 | 1 381 866 | 2 255 971 | - |
| Kortfristiga skulder | 4 830 502 | 4 662 572 | 5 008 135 | 4 105 508 | - |
| Soliditet (%) | 64,5 % | 67,8 % | 65,4 % | 62,2 % | 55,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen var i stort sett oförändrad jämfört med 2023, 6,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,7 mkr, en nettomarginal på 28,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 64,5 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 67 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med verktygsmaskiner (SNI 46620). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
22,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
28,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+0,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−0,1 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
16,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,46
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Jämför Beva-Tools, Harry Gunnarsson & Co AB med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Jönköping
Andra registrerade bolag med säte i Jönköping.
- & Palm ABAB
- +Rehab Sverige ABAB
- 0. Stolpe Bygg & Inredning ABAB
- 036 Bygg & VVS ABAB
- 036 Holding ABAB
- 036 Motorsport ABAB
- 1 Store Sweden ABAB
- 2Grow Company Sweden ABAB