Aktivt företag
Bild G. Studios AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-13
Aktiebolaget ska bedriva mediaproduktion som innefattar fotografering, videoframställning, postproduktion, marknadsföring, grafisk formgivning, retuschering och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 24 oktober 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 74200 Fotoverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 59110 Produktion av film, video och tv-program
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lövholmsvägen 18
- Postnummer & ort
- 11743 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Bild G. Studios ABReg 2019-10-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
2,9 mkr
▼ 23,2 %Årets resultat
8 tkr
▼ 98,6 %Tillgångar
1,1 mkr
▼ 13,8 %Eget kapital
526 tkr
▼ 26,8 %Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
358 tkr
▼ 47,7 %Totala skulder
568 tkr
▲ 3,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 878 636 | 3 750 434 | 2 675 742 | 2 631 136 | 1 647 462 |
| Övriga externa kostnader | 635 608 | 516 327 | 349 298 | 559 583 | 446 980 |
| Personalkostnader | 1 203 702 | 1 382 765 | 813 905 | 1 357 532 | 963 714 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 17 433 | 684 769 | 429 258 | 377 771 | 286 107 |
| Resultat e. fin. poster | 20 994 | 689 557 | 429 188 | 377 771 | 286 107 |
| Resultat före skatt | 20 994 | 689 557 | 429 188 | 377 771 | 286 107 |
| Årets resultat | 7 662 | 537 202 | 335 329 | 296 364 | 223 076 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 40 866 | 82 227 | 70 272 | 101 314 | 93 937 |
| Omsättningstillgångar | 1 052 645 | 1 186 059 | 1 103 147 | 1 473 799 | 671 403 |
| Kassa & bank | 357 800 | 684 687 | 306 516 | 1 002 529 | 671 403 |
| Summa tillgångar | 1 093 511 | 1 268 286 | 1 173 419 | 1 575 113 | 765 340 |
| Eget kapital | 525 933 | 718 271 | 541 069 | 385 740 | 273 076 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 567 578 | 550 015 | 632 350 | 1 189 373 | 492 264 |
| Soliditet (%) | - | 56,6 % | 46,1 % | 24,5 % | 35,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 23,2 % jämfört med 2023, till 2,9 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 8 tkr, en nettomarginal på 0,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Omsättningen var högre än hos 95 % av bolagen med samma huvudbransch, fotoverksamhet (SNI 74200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−23,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+3,0 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
1,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,85
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-20
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-02-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB