Aktivt företag
BILGRUPPEN R AB
Översikt
Bolaget ska bedriva handel med fordon och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 27 februari 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47811 Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
- Bransch (SNI)
- SNI 95311 Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 79177 FALUN
- Registrerat namn
- BILGRUPPEN R ABReg 2020-11-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
16,6 mkr
▼ 36,8 %Årets resultat
-156 tkr
▼ 133,8 %Tillgångar
3,8 mkr
▲ 7,8 %Eget kapital
998 tkr
▼ 20,4 %Soliditet
26,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
24 tkr
▼ 82,1 %Totala skulder
2,8 mkr
▲ 23,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 16 550 609 | 26 205 842 | 29 920 600 | 28 889 000 | 18 804 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 329 746 | 1 689 408 | 1 848 062 | - | - |
| Personalkostnader | 1 346 033 | 1 309 657 | 1 484 362 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −49 459 | 1 136 605 | 1 208 805 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −155 919 | 583 985 | 475 163 | 274 000 | 80 000 |
| Resultat före skatt | −155 919 | 583 985 | 555 163 | - | - |
| Årets resultat | −155 919 | 461 580 | 436 981 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 68 998 | 110 861 | 89 166 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 3 749 107 | 3 430 401 | 7 843 049 | - | - |
| Kassa & bank | 24 146 | 134 646 | 489 980 | - | - |
| Summa tillgångar | 3 818 105 | 3 541 262 | 7 932 215 | - | - |
| Eget kapital | 998 217 | 1 254 136 | 792 556 | - | - |
| Långfristiga skulder | 2 065 128 | 1 320 208 | 1 190 000 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 754 760 | 966 918 | 5 949 659 | - | - |
| Soliditet (%) | 26,1 % | 35,4 % | 10,0 % | 5,4 % | 4,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 29,9 mkr (2023) till 16,6 mkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 156 tkr, en nettomarginal på −0,9 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 26,1 % vid årets slut, upp från 5,4 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 78 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon (SNI 47811). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−0,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−0,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−36,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−3,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−15,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,97
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
5,5 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-27
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 1337 Måleri ABAB
- 14N ABAB
- 198cm Konsult ABAB
- 2030ABC Consulting & Capital ABAB
- 2255 Car Detail ABAB
- 24Robot ABAB
- 2QT ABAB
- 3 étoiles Suede ABAB