Aktivt företag
BioTel Europe AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-06
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att idka handel med, tillverkning och utveckling av produkter för hälsovård, sjukvård och friskvård samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 18 juli 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 32501 Tillverkning av medicinska och dentala instrument och tillbehör
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Grev Turegatan 78
- C/o
- c/o Dennis Spritzell
- Postnummer & ort
- 11438 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- BioTel Europe ABReg 2019-10-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
40,3 mkr
▲ 13,4 %Årets resultat
13,3 mkr
▲ 300,3 %Tillgångar
14,7 mkr
▼ 8,5 %Eget kapital
13,3 mkr
▲ 3480,8 %Kassa & bank
4,1 mkr
▲ 51,1 %Totala skulder
1,4 mkr
▼ 91,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 40 344 491 | 35 563 194 | 19 129 000 | 9 284 000 |
| Övriga externa kostnader | 5 734 753 | 15 917 516 | - | - |
| Personalkostnader | −356 439 | −19 482 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 13 501 583 | −5 962 585 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 13 303 538 | −6 642 731 | - | - |
| Resultat före skatt | 13 303 538 | −6 642 731 | - | - |
| Årets resultat | 13 303 538 | −6 642 731 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 1 968 510 | 2 699 356 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 12 745 118 | 13 375 226 | - | - |
| Kassa & bank | 4 083 768 | 2 702 853 | - | - |
| Summa tillgångar | 14 713 628 | 16 074 582 | - | - |
| Eget kapital | 13 326 669 | 372 171 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 386 959 | 15 702 411 | - | - |
| Soliditet (%) | - | - | - | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 9,3 mkr (2021) till 40,3 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 13,3 mkr, en nettomarginal på 33,0 %.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 9,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av medicinska och dentala instrument och tillbehör (SNI 32501). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
33,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
33,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+13,4 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+63,2 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
99,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
9,19
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-12
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB