Aktivt företag
BLINQ Fastighetsförvaltning AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
Teknisk administrativ fastighetsförvaltning.
- Registrerat
- 27 februari 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68320 Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Linjalvägen 6b
- Postnummer & ort
- 18766 TÄBY
- Registrerat namn
- BLINQ Fastighetsförvaltning ABReg 2023-11-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
8,4 mkr
▲ 230,6 %Årets resultat
469 tkr
▲ 590,2 %Tillgångar
3,1 mkr
▲ 194,9 %Eget kapital
614 tkr
▲ 323,6 %Soliditet
25,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
7
Medelantal
Kassa & bank
151 tkr
Totala skulder
2,3 mkr
▲ 151,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 8 378 601 | 2 534 197 | 308 075 | 1 517 549 | 83 862 |
| Övriga externa kostnader | 1 658 731 | 385 661 | 44 628 | 1 207 510 | 82 839 |
| Personalkostnader | 1 771 067 | 66 740 | 209 297 | 301 521 | 440 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 820 929 | 77 673 | 22 961 | −191 272 | −155 585 |
| Resultat e. fin. poster | 799 571 | 67 905 | 18 023 | 44 916 | −159 911 |
| Resultat före skatt | 595 060 | 67 905 | 18 023 | 44 916 | −155 272 |
| Årets resultat | 468 673 | 67 905 | 18 023 | 44 916 | −211 982 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 96 973 | 27 000 | 0 | 0 | 12 600 |
| Omsättningstillgångar | 2 971 191 | 1 013 443 | 113 612 | 298 722 | 306 939 |
| Kassa & bank | 150 782 | 0 | 33 308 | 40 780 | 20 343 |
| Summa tillgångar | 3 068 164 | 1 040 443 | 113 612 | 298 722 | 319 539 |
| Eget kapital | 613 509 | 144 835 | 76 931 | 98 907 | 53 991 |
| Långfristiga skulder | 807 278 | 44 137 | 0 | 181 044 | 192 316 |
| Kortfristiga skulder | 1 442 866 | 851 471 | 36 681 | 18 771 | 73 232 |
| Soliditet (%) | 25,3 % | 13,9 % | 67,7 % | 33,1 % | 16,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 308 tkr (2023) till 8,4 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 469 tkr, en nettomarginal på 5,6 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 25,3 % vid årets slut, ned från 33,1 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 93 % av bolagen med samma huvudbransch, annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag (SNI 68320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
9,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+230,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+76,7 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
76,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,06
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
7 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-14
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-02-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Täby
Andra registrerade bolag med säte i Täby.
- 065 INGCAP ABAB
- 08 Kommersiella Lokaler ABAB
- 10K Consulting ABAB
- 10X Ventures ABAB
- 11D Productions ABAB
- 11th Hour Consulting ABAB
- 1212 Holding ABAB
- 1416 Fastigheter och konferens ABAB