Aktivt företag
Bloomy Ideas AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-03
Bolaget skall erbjuda företag innovation och kommunikations- lösningar kring kundens affär, produkter och varumärken och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 18 juni 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 73300 PR och kommunikation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Brunkebergsgatan 10
- Postnummer & ort
- 11152 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Bloomy Ideas ABReg 2015-08-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
24,4 mkr
▲ 45,2 %Årets resultat
2,1 mkr
▲ 578,7 %Tillgångar
10,0 mkr
▲ 39,3 %Eget kapital
4,4 mkr
▲ 5,6 %Soliditet
44,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
10
Medelantal
Kassa & bank
3,9 mkr
▲ 37,4 %Totala skulder
5,6 mkr
▲ 86,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 24 350 039 | 16 767 762 | 24 341 483 | 35 030 000 | 27 612 000 |
| Övriga externa kostnader | 3 346 663 | 2 456 579 | 3 039 735 | - | - |
| Personalkostnader | 9 454 092 | 8 065 128 | 9 203 538 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 691 092 | 432 352 | 865 622 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 2 728 527 | 434 301 | 858 529 | 3 368 000 | 2 915 000 |
| Resultat före skatt | 2 728 527 | 434 301 | 858 529 | - | - |
| Årets resultat | 2 135 468 | 314 638 | 651 190 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 326 366 | 300 000 | 647 500 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 9 699 583 | 6 897 216 | 9 310 168 | - | - |
| Kassa & bank | 3 883 236 | 2 826 459 | 4 821 635 | - | - |
| Summa tillgångar | 10 025 949 | 7 197 216 | 9 957 668 | - | - |
| Eget kapital | 4 437 089 | 4 201 621 | 4 624 083 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 5 588 860 | 2 995 595 | 5 333 585 | - | - |
| Soliditet (%) | 44,0 % | 58,0 % | 46,0 % | 45,0 % | 59,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 45,2 % jämfört med 2023, till 24,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 2,1 mkr, en nettomarginal på 8,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 44,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, pr och kommunikation (SNI 73300). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
11,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
8,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+45,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−3,1 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
48,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,74
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,4 mkr
10 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-09
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB