Aktivt företag
BMC Group AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Aktiebolaget ska bedriva restaurangverksamhet samt även idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 10 oktober 2013
- Registreringsland
- Sverige
- Gatuadress
- Box 123
- C/o
- c/o Advokatfirman Kjällgren AB
- Postnummer & ort
- 46123 TROLLHÄTTAN
- Registrerat namn
- BMC Group ABReg 2013-10-10
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Pågående processKK-AVOMFO
Ekonomisk översikt
Bokslut 2021Omsättning
2,1 mkr
▼ 9,3 %Årets resultat
-59 tkr
▲ 48,8 %Tillgångar
623 tkr
▼ 8,2 %Eget kapital
575 tkr
▼ 9,4 %Soliditet
92,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Totala skulder
49 tkr
▲ 8,3 %| Nyckeltal | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 108 322 | 2 324 649 | 2 413 551 | 2 921 911 | 2 571 507 |
| Övriga externa kostnader | 898 836 | 825 878 | 782 352 | 792 706 | 750 863 |
| Personalkostnader | 491 471 | 629 879 | 437 872 | 837 955 | 616 499 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −50 584 | −115 122 | 98 792 | 375 614 | 241 349 |
| Resultat e. fin. poster | −59 472 | −116 105 | 94 381 | 367 069 | 239 293 |
| Resultat före skatt | −59 472 | −116 105 | 94 381 | 367 069 | 239 293 |
| Årets resultat | −59 472 | −116 105 | 72 436 | 283 808 | 184 872 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 201 898 | 285 677 | 268 915 | 350 580 | 432 245 |
| Omsättningstillgångar | 421 549 | 393 522 | 480 462 | 464 794 | 151 426 |
| Kassa & bank | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 623 447 | 679 199 | 749 377 | 815 374 | 583 671 |
| Eget kapital | 574 807 | 634 279 | 750 384 | 677 948 | 394 141 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 48 640 | 44 920 | −1 007 | 137 426 | 189 530 |
| Soliditet (%) | 92,0 % | 93,0 % | 100,0 % | 83,0 % | 68,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2021- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 2,9 mkr (2018) till 2,1 mkr (2021).
- Årets resultat blev en förlust på 59 tkr, en nettomarginal på −2,8 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 92,0 % vid årets slut, upp från 83,0 % (2018).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 8,7 gånger om.
Rörelsemarginal
−2,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−2,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−9,3 %
2020 till 2021
Genomsnittlig tillväxt
−4,8 % per år
2017 till 2021
Avkastning på eget kapital
−10,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
8,67
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,1 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-07-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2017-12-31)
Registrerad: 2018-07-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Trollhättan
Andra registrerade bolag med säte i Trollhättan.
- 12 Knots Coffee Roasters ABAB
- 2 B granaas ABAB
- 2 Söner Bygg ABAB
- 2-OneNet ABAB
- 2am Club ABAB
- 3stad Persontransporter ABAB
- 4-WIN Engineering ABAB
- 44 MINERALS AktiebolagAB