Aktivt företag
Bomans Servicehandel AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-12
Bolaget ska driva detaljhandel främst i form av kiosk och servicebutik ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 juli 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47621 Detaljhandel med tidningar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Grev Turegatan 6, T-bana
- Postnummer & ort
- 11446 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Bomans Servicehandel ABReg 2019-08-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
28,6 mkr
▲ 120,8 %Årets resultat
492 tkr
▲ 167,1 %Tillgångar
4,9 mkr
▲ 124,8 %Eget kapital
693 tkr
▲ 60,4 %Soliditet
14,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
10
Medelantal
Totala skulder
4,2 mkr
▲ 140,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 28 639 024 | 12 969 118 | 13 093 442 | 10 509 000 | 7 535 000 |
| Övriga externa kostnader | 7 668 229 | 3 009 937 | 3 118 930 | - | - |
| Personalkostnader | 5 862 829 | 2 834 543 | 2 765 181 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 619 962 | 232 518 | 620 167 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 619 609 | 232 695 | 620 196 | 467 000 | −18 000 |
| Resultat före skatt | 619 609 | 232 695 | 620 196 | - | - |
| Årets resultat | 491 898 | 184 180 | 491 974 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 4 910 193 | 2 184 567 | 2 471 979 | - | - |
| Kassa & bank | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 4 910 193 | 2 184 567 | 2 471 979 | 2 421 000 | 709 000 |
| Eget kapital | 692 701 | 431 803 | 697 622 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 4 217 492 | 1 752 764 | 1 774 357 | - | - |
| Soliditet (%) | 14,1 % | 19,8 % | 28,2 % | 23,0 % | 25,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 120,8 % jämfört med 2023, till 28,6 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 492 tkr, en nettomarginal på 1,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 14,1 % vid årets slut, ned från 23,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 97 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med tidningar (SNI 47621). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+120,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+39,7 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
71,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,16
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,9 mkr
10 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-19
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB