Aktivt företag
BOMBAB Sthlm AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-09
Bolaget ska utveckla, producera och försälja media, mjukvara, digitalt material och tjänster samt erbjuda rådgivning och konsultation inom utbildning för olika branscher, utveckla, testa och utvärdera ny teknik och distansarbete på olika sätt och från olika platser, äga och förvalta fast egendom ävensom aktier och annan lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 8 maj 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 59110 Produktion av film, video och tv-program
- Bransch (SNI)
- SNI 85594 Personalutbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Vanadisplan 6
- Postnummer & ort
- 11331 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- BOMBAB Sthlm ABReg 2021-03-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
8,5 mkr
▼ 8,7 %Årets resultat
1,5 mkr
▲ 27,2 %Tillgångar
4,2 mkr
▼ 4,5 %Eget kapital
2,7 mkr
▲ 21,1 %Soliditet
64,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
1,4 mkr
▼ 48,2 %Totala skulder
1,5 mkr
▼ 30,4 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 8 452 668 | 9 255 034 | 8 329 614 | 7 223 456 | 5 024 302 |
| Övriga externa kostnader | 1 756 393 | 1 497 167 | 1 515 656 | 1 531 377 | 916 846 |
| Personalkostnader | 3 481 513 | 3 812 401 | 3 514 800 | 3 014 744 | 1 762 127 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 813 331 | 1 473 700 | 1 693 315 | 1 111 592 | 1 439 802 |
| Resultat e. fin. poster | 1 837 553 | 1 468 650 | 1 682 091 | 1 110 519 | 1 439 578 |
| Resultat före skatt | 1 865 553 | 1 468 650 | 1 682 091 | 1 110 519 | 1 439 578 |
| Årets resultat | 1 463 563 | 1 150 783 | 1 311 071 | 862 450 | 1 120 065 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 874 000 | 80 000 | 120 000 | 160 000 | - |
| Omsättningstillgångar | 3 277 576 | 4 269 205 | 3 810 353 | 3 508 252 | 2 570 294 |
| Kassa & bank | 1 384 187 | 2 670 390 | 2 378 489 | 2 793 899 | 1 555 482 |
| Summa tillgångar | 4 151 576 | 4 349 205 | 3 930 353 | 3 668 252 | 2 570 294 |
| Eget kapital | 2 661 903 | 2 198 341 | 2 047 558 | 1 736 486 | 1 274 036 |
| Långfristiga skulder | 0 | 200 000 | 200 000 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 450 673 | 1 883 864 | 1 615 795 | 1 864 766 | 1 229 258 |
| Soliditet (%) | 64,9 % | 51,8 % | 53,4 % | 48,8 % | 51,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 8,7 % jämfört med 2023, till 8,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,5 mkr, en nettomarginal på 17,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 64,9 % vid årets slut, upp från 48,8 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 97 % av bolagen med samma huvudbransch, produktion av film, video och tv-program (SNI 59110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
21,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
17,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−8,7 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+13,9 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
55,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,26
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,1 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-17
8 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-04-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-04-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-06-04
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB