Aktivt företag
Borås Inne & utemiljö AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva fastighetsservice såsom markarbeten, anläggningsarbeten, fastighetsskötsel, städning, trädgårdsarbeten och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 9 december 2010
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 81100 Fastighetsrelaterad stödverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 81210 Lokalvård
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 51890 SANDARED
- Registrerat namn
- Borås Inne & utemiljö ABReg 2011-02-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
8,1 mkr
▼ 26,0 %Årets resultat
-730 tkr
▼ 130,9 %Tillgångar
7,8 mkr
▼ 27,8 %Eget kapital
1,7 mkr
▼ 30,2 %Soliditet
22,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
732 tkr
▼ 59,0 %Totala skulder
6,1 mkr
▼ 27,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 8 137 839 | 10 998 608 | 13 583 515 | 11 509 000 | 7 451 000 |
| Övriga externa kostnader | 2 579 713 | 2 622 470 | 3 296 100 | - | - |
| Personalkostnader | 2 293 095 | 2 742 828 | 3 575 166 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −522 219 | 3 186 018 | 3 935 453 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −729 663 | 2 983 508 | 3 730 598 | 2 359 000 | 843 000 |
| Resultat före skatt | −729 663 | 2 983 508 | 5 003 455 | - | - |
| Årets resultat | −729 663 | 2 364 717 | 3 970 479 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 4 828 975 | 5 138 475 | 3 727 868 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 3 004 445 | 5 711 876 | 5 751 259 | - | - |
| Kassa & bank | 732 412 | 1 784 569 | 4 008 196 | - | - |
| Summa tillgångar | 7 833 420 | 10 850 351 | 9 479 127 | - | - |
| Eget kapital | 1 685 055 | 2 414 718 | 4 610 973 | - | - |
| Långfristiga skulder | 4 432 471 | 5 489 774 | 2 249 575 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 715 894 | 2 945 859 | 2 618 579 | - | - |
| Soliditet (%) | 22,0 % | 22,0 % | 49,0 % | 26,0 % | 40,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 13,6 mkr (2023) till 8,1 mkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 730 tkr, en nettomarginal på −9,0 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 22,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 91 % av bolagen med samma huvudbransch, fastighetsrelaterad stödverksamhet (SNI 81100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−6,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−9,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−26,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+2,2 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−43,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,75
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,0 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-13
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Sandared
Andra registrerade bolag med säte i Sandared.
- 25 Studio ABAB
- 2H Tech ABAB
- 4.48 Förvaltning ABAB
- 7H Boende ABAB
- A Evert Holding ABAB
- A Wagiström ABAB
- Ace Equity ABAB
- Aktiebolaget Backabo ByggvarorAB