Botum Formica AB
Översikt
Bolaget ska bedriva konsultativt, samt psykologiskt, sexologiskt och psykoterapeutiskt bedömnings-, utrednings- och behandlingsarbete och därmed förenlig verksamhet. Det ska omfatta handledning, utbildningsinsatser, samt skriftställning riktat mot allmänhet, organisationer och vårdaktörer. Bolaget ska omfatta medicinsk läkarbedömning med konsultation, utredning, behandling och bemanning inom vårdsektorn.
- Registrerat
- 17 juni 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 85599 Annan övrig utbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 86212 Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sveavägen 130
- Postnummer & ort
- 11350 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Botum Formica ABReg 2022-06-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 2 988 149 | 2 042 786 | 187 475 |
| Övriga externa kostnader | 177 190 | 169 554 | 24 159 |
| Personalkostnader | 1 833 541 | 1 204 288 | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 974 418 | 658 144 | 163 316 |
| Resultat e. fin. poster | 995 273 | 661 814 | 163 370 |
| Resultat före skatt | 995 273 | 661 814 | 163 370 |
| Årets resultat | 790 318 | 525 512 | 129 716 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 446 900 | 843 844 | 181 834 |
| Kassa & bank | 936 660 | 728 020 | 177 788 |
| Summa tillgångar | 1 446 900 | 843 844 | 181 834 |
| Eget kapital | 1 220 546 | 680 228 | 154 716 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 226 354 | 163 616 | 27 118 |
| Soliditet (%) | 84,0 % | 81,0 % | 85,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 46,3 % jämfört med 2024, till 3,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 790 tkr, en nettomarginal på 26,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 84,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 92 % av bolagen med samma huvudbransch, annan övrig utbildning (SNI 85599). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB