Aktivt företag
Bra Tak och Fasad Hult AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Aktiebolaget ska bedriva plåtslageri och byggverksamhet till företag och privatpersoner samt därmed idka förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 oktober 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43411 Takarbeten av plåt
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- LYFTKRANSVÄGEN, 7A
- Postnummer & ort
- 14250 SKOGÅS
- Registrerat namn
- Bra Tak och Fasad Hult ABReg 2016-04-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2019Omsättning
20,9 mkr
▲ 47,0 %Årets resultat
1,6 mkr
▲ 47,0 %Tillgångar
7,2 mkr
▲ 58,2 %Eget kapital
4,0 mkr
▲ 41,2 %Soliditet
49,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
1,7 mkr
▼ 41,7 %Totala skulder
3,2 mkr
▲ 86,6 %| Nyckeltal | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 20 870 214 | 14 199 817 | 14 725 000 | 7 449 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 891 476 | 1 382 208 | - | - |
| Personalkostnader | 4 038 577 | 3 676 250 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 032 322 | 1 392 290 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 2 018 688 | 1 383 027 | 2 261 000 | 1 056 000 |
| Resultat före skatt | 2 018 688 | 1 383 027 | - | - |
| Årets resultat | 1 572 259 | 1 069 831 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 997 796 | 629 210 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 6 199 417 | 3 921 505 | - | - |
| Kassa & bank | 1 681 672 | 2 883 880 | - | - |
| Summa tillgångar | 7 197 213 | 4 550 715 | - | - |
| Eget kapital | 4 020 978 | 2 848 719 | - | - |
| Långfristiga skulder | 425 492 | 211 204 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 750 743 | 1 490 792 | - | - |
| Soliditet (%) | 49,5 % | 62,6 % | 54,4 % | 44,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2019- Omsättningen ökade med 47,0 % jämfört med 2018, till 20,9 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,6 mkr, en nettomarginal på 7,5 %.
- Soliditeten var 49,5 % vid årets slut, upp från 44,1 % (2016).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,3 gånger om.
Rörelsemarginal
9,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+47,0 %
2018 till 2019
Genomsnittlig tillväxt
+41,0 % per år
2016 till 2019
Avkastning på eget kapital
39,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,25
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,2 mkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Skogås
Andra registrerade bolag med säte i Skogås.
- 08 Byggkonsult ABAB
- 08 Fog ABAB
- 08 Glindra Redovisning ABAB
- 08 Isolering ABAB
- 08 konsult ABAB
- 13:e Protein Holding ABAB
- 13:e Protein Import AktiebolagAB
- 13:e Protein Import HoldCo ABAB