Aktivt företag
BrainGain Education AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-13
Utbildningar och författarverksamhet inom lärande och pedagogiska innovationer.
- Registrerat
- 9 oktober 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 85400 Universitets- eller högskoleutbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 85594 Personalutbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 90110 Litterärt skapande och musikkomposition
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Krysshammarvägen 2
- C/o
- c/o Liljeqvist
- Postnummer & ort
- 17157 SOLNA
- Registrerat namn
- BrainGain Education ABReg 2019-10-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1,3 mkr
▼ 0,4 %Årets resultat
41 tkr
▼ 78,6 %Tillgångar
1,3 mkr
▲ 5,5 %Eget kapital
779 tkr
▲ 5,6 %Soliditet
59,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
726 tkr
▼ 21,2 %Totala skulder
298 tkr
▼ 13,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 264 098 | 1 269 608 | 1 218 357 | 903 118 | 1 226 000 |
| Övriga externa kostnader | 253 578 | 62 009 | 51 278 | 22 653 | - |
| Personalkostnader | 860 515 | 866 815 | 743 946 | 506 432 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 69 028 | 259 580 | 390 141 | 334 762 | - |
| Resultat e. fin. poster | 71 253 | 261 689 | 389 869 | 334 762 | 299 000 |
| Resultat före skatt | 71 253 | 261 689 | 389 869 | 334 762 | - |
| Årets resultat | 41 495 | 193 755 | 302 688 | 260 858 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 222 000 | 150 000 | 81 000 | 48 000 | - |
| Omsättningstillgångar | 1 077 043 | 1 080 752 | 1 177 509 | 871 245 | - |
| Kassa & bank | 725 900 | 920 936 | 1 046 307 | 635 442 | - |
| Summa tillgångar | 1 299 043 | 1 230 752 | 1 258 509 | 919 245 | - |
| Eget kapital | 778 576 | 737 081 | 843 325 | 540 637 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 298 467 | 343 671 | 334 184 | 330 608 | - |
| Soliditet (%) | 59,9 % | 60,0 % | 67,0 % | 59,0 % | 38,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen var i stort sett oförändrad jämfört med 2023, 1,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 41 tkr, en nettomarginal på 3,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 59,9 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 84 % av bolagen med samma huvudbransch, universitets- eller högskoleutbildning (SNI 85400). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
5,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−0,4 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+11,9 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
5,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,61
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-20
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-07
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Solna
Andra registrerade bolag med säte i Solna.
- 08 Multiservice ABAB
- 08 Schakt ABAB
- 08Form Bygg ABAB
- 1033 Consulting ABAB
- 111M ABAB
- 11M Sportsmanagement ABAB
- 18zero Advisors ABAB
- 195-Anläggning ABAB