Aktivt företag
Brand New Television AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-01
Bolaget ska bedriva medieproduktion samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 oktober 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 59110 Produktion av film, video och tv-program
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Grev Magnigatan 6
- Postnummer & ort
- 11455 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Brand New Television ABReg 2014-11-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
51,4 mkr
▲ 0,4 %Årets resultat
6,4 mkr
▼ 0,5 %Tillgångar
17,1 mkr
▼ 25,9 %Eget kapital
9,9 mkr
▲ 17,2 %Anställda
10
Medelantal
Totala skulder
7,3 mkr
▼ 50,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 51 393 090 | 51 205 062 | 43 338 927 | 44 071 000 | 55 094 000 |
| Övriga externa kostnader | 6 257 782 | 6 325 410 | 6 320 979 | - | - |
| Personalkostnader | 9 345 981 | 7 696 678 | 7 611 632 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 8 013 320 | 7 889 091 | 6 917 276 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 8 171 413 | 8 233 377 | 7 142 207 | 7 687 000 | 12 134 000 |
| Resultat före skatt | 8 171 413 | 8 233 377 | 7 142 207 | - | - |
| Årets resultat | 6 447 212 | 6 482 544 | 5 608 163 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 54 246 | 110 514 | 82 284 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 17 094 089 | 23 040 885 | 13 481 073 | - | - |
| Kassa & bank | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 17 148 335 | 23 151 399 | 13 563 357 | - | - |
| Eget kapital | 9 854 547 | 8 407 335 | 6 924 791 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 7 293 788 | 14 744 064 | 6 638 566 | - | - |
| Soliditet (%) | - | 36,3 % | 51,1 % | 32,7 % | 52,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 43,3 mkr (2023) till 51,4 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 6,4 mkr, en nettomarginal på 12,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 100 % av bolagen med samma huvudbransch, produktion av film, video och tv-program (SNI 59110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
15,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
12,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+0,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−1,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
65,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,34
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
5,1 mkr
10 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-07
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB