Registrerat, ej verksamt
Bricksy AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Företaget ska bedriva detaljhandel samt postorderhandel med leksaker.
- Registrerat
- 27 januari 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47642 Detaljhandel via internet eller postorder med spel och leksaker
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Box 292
- C/o
- c/o Svenska Standardbolag AB
- Postnummer & ort
- 79127 FALUN
- Registrerat namn
- Bricksy ABReg 2023-01-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
59 tkr
▼ 89,1 %Årets resultat
-52 tkr
▲ 21,4 %Tillgångar
6 tkr
▼ 95,0 %Eget kapital
21 tkr
▼ 32,9 %Soliditet
343,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
6 tkr
▼ 86,8 %Totala skulder
-15 tkr
▼ 116,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 59 469 | 544 758 | 1 340 789 |
| Övriga externa kostnader | 27 344 | 55 463 | 266 847 |
| Personalkostnader | 288 | 0 | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | −50 636 | −66 474 | 91 726 |
| Resultat e. fin. poster | −52 145 | −66 354 | 91 742 |
| Resultat före skatt | −52 145 | −66 354 | 91 742 |
| Årets resultat | −52 145 | −66 354 | 72 844 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 6 159 | 124 271 | 772 716 |
| Kassa & bank | 6 159 | 46 671 | 175 245 |
| Summa tillgångar | 6 159 | 124 271 | 772 716 |
| Eget kapital | 21 134 | 31 490 | 97 844 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | −14 975 | 92 781 | 674 872 |
| Soliditet (%) | 343,1 % | 25,3 % | 12,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,3 mkr (2023) till 59 tkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 52 tkr. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Omsättningen var högre än hos 28 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel via internet eller postorder med spel och leksaker (SNI 47642). Se de största bolagen i branschen
Omsättningstillväxt
−89,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−78,9 % per år
2023 till 2025
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-07
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 08 innovation group ABAB
- 100 Procent Proffs Trä & Byggvaror ABAB
- 10Ben ABAB
- 12Aima ABAB
- 1337 Måleri ABAB
- 1337 Sourcing ABAB
- 1st Brandskydd Syd ABAB
- 22 Åndberg Bil ABAB