Aktivt företag
Bringelands maskinhandel AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-09
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva försäljning av entreprenadmaskiner, tunga fordon, bilar, båtar och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva konsultverksamhet inom bygg och anläggning samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 11 april 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46630 Partihandel med gruv-, bygg- och anläggningsmaskiner
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Adler salvius gatan 15
- Postnummer & ort
- 41111 GÖTEBORG
- Registrerat namn
- Bringelands maskinhandel ABReg 2018-05-22
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
7,9 mkr
▲ 203,4 %Årets resultat
284 tkr
▲ 139,3 %Tillgångar
4,6 mkr
▲ 2060,0 %Eget kapital
451 tkr
▲ 169,8 %Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
1,8 mkr
▲ 766,0 %Totala skulder
4,2 mkr
▲ 8783,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 7 864 004 | 2 592 000 | 0 | 0 | 602 000 |
| Övriga externa kostnader | 62 550 | 5 102 | −42 | 6 389 | - |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 252 339 | 148 982 | 2 424 | −6 389 | - |
| Resultat e. fin. poster | 252 617 | 149 115 | 2 792 | −5 542 | −89 000 |
| Resultat före skatt | 252 617 | 149 115 | 2 792 | −5 542 | - |
| Årets resultat | 283 675 | 118 555 | 2 294 | −5 542 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 4 621 719 | 213 969 | 63 960 | 83 626 | - |
| Kassa & bank | 1 809 615 | 208 965 | 25 175 | 51 741 | - |
| Summa tillgångar | 4 621 719 | 213 969 | 63 960 | 83 626 | - |
| Eget kapital | 450 692 | 167 017 | 48 463 | 46 169 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 4 171 027 | 46 952 | 15 497 | 37 457 | - |
| Soliditet (%) | - | - | 0,0 % | 55,2 % | 21,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 203,4 % jämfört med 2024, till 7,9 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 284 tkr, en nettomarginal på 3,6 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Omsättningen var högre än hos 66 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med gruv-, bygg- och anläggningsmaskiner (SNI 46630). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+203,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+90,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
62,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,11
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-17
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Göteborg
Andra registrerade bolag med säte i Göteborg.
- 'r products ABAB
- (B)Ruskigt Tryggt Holding ABAB
- (i.o.h) organisationsutveckling ABAB
- & Zand ABAB
- &O Produktion ABAB
- 0 % ångest ABAB
- 013 Delivery ABAB
- 02 landskap Arkitektkontor AktiebolagAB