Aktivt företag
Bröderna Rosells Plåtslageri Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-11
Bolaget skall bedriva byggnadsplåtslageri och utföra ventila- tionsarbeten och därmed förenlig verksamhet, samt bedriva fastighetsförvaltning.
- Registrerat
- 16 februari 1982
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43411 Takarbeten av plåt
- Bransch (SNI)
- SNI 43222 Ventilationsarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Islingbyvägen 77
- Postnummer & ort
- 78472 BORLÄNGE
- Registrerat namn
- Bröderna Rosells Plåtslageri AktiebolagReg 1982-08-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
28,6 mkr
▼ 15,4 %Årets resultat
5,9 mkr
▼ 12,1 %Tillgångar
85,4 mkr
▼ 1,6 %Eget kapital
55,2 mkr
▲ 1,7 %Soliditet
65,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
12
Medelantal
Kassa & bank
65,1 mkr
▼ 4,7 %Totala skulder
30,2 mkr
▼ 7,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 28 612 511 | 33 825 779 | 32 514 702 | 23 264 109 | 35 056 832 |
| Övriga externa kostnader | 5 761 833 | 5 192 744 | 8 003 431 | 7 561 669 | - |
| Personalkostnader | 6 240 347 | 5 338 046 | 5 475 477 | 4 772 958 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 5 860 228 | 7 174 067 | 6 613 033 | 4 063 887 | - |
| Resultat e. fin. poster | 7 502 927 | 8 530 438 | 7 101 171 | 3 650 268 | 11 874 073 |
| Resultat före skatt | 7 502 927 | 8 530 438 | 7 101 171 | 3 650 268 | - |
| Årets resultat | 5 948 128 | 6 766 410 | 5 632 960 | 2 887 961 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 4 366 940 | 4 423 727 | 4 519 715 | 4 615 707 | - |
| Omsättningstillgångar | 81 037 840 | 82 413 873 | 76 659 648 | 71 454 501 | - |
| Kassa & bank | 65 092 097 | 68 333 685 | 60 361 985 | 61 539 163 | - |
| Summa tillgångar | 85 404 780 | 86 837 600 | 81 179 363 | 76 070 208 | - |
| Eget kapital | 55 237 273 | 54 289 145 | 52 522 736 | 46 889 775 | - |
| Långfristiga skulder | 25 507 848 | 29 014 933 | 23 716 700 | 26 068 551 | - |
| Kortfristiga skulder | 4 659 659 | 3 533 522 | 4 939 927 | 3 111 882 | - |
| Soliditet (%) | 65,0 % | 63,0 % | 65,0 % | 62,0 % | 59,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 15,4 % jämfört med 2024, till 28,6 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 5,9 mkr, en nettomarginal på 20,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 65,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 97 % av bolagen med samma huvudbransch, takarbeten av plåt (SNI 43411). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
20,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
20,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−15,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−5,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
10,8 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
2,4 mkr
12 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Jämför Bröderna Rosells Plåtslageri Aktiebolag med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Borlänge
Andra registrerade bolag med säte i Borlänge.
- 0243 Investment ABAB
- 360 VR Centrum ABAB
- 3D Solutions Sweden ABAB
- 3vlig i Dalarna ABAB
- 42. Holdings ABAB
- 4C i Dalarna ABAB
- 4Hundra Tassar ABAB
- 4K Förvaltning ABAB