Aktivt företag
Brommaplans kemtvätt AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-02
Bolaget skall bedriva kemtvätt och skrädderi samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 13 mars 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96102 Konsumenttvätt
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Tunnlandet 7
- Postnummer & ort
- 16836 BROMMA
- Registrerat namn
- Brommaplans kemtvätt ABReg 2015-03-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,5 mkr
▲ 6,5 %Årets resultat
94 tkr
▼ 21,3 %Tillgångar
503 tkr
▲ 22,4 %Eget kapital
169 tkr
▼ 25,1 %Soliditet
45,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
388 tkr
▲ 37,9 %Totala skulder
265 tkr
▲ 109,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 453 789 | 1 364 756 | 1 168 531 | 1 130 000 | 1 109 000 |
| Övriga externa kostnader | 360 527 | 424 692 | 436 180 | - | - |
| Personalkostnader | 825 449 | 634 500 | 604 885 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 128 434 | 188 632 | −54 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 128 115 | 189 699 | 557 | 93 000 | −57 000 |
| Resultat före skatt | 118 115 | 149 699 | 557 | - | - |
| Årets resultat | 93 604 | 118 975 | 490 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 32 000 | 0 | 23 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 471 404 | 411 239 | 809 303 | - | - |
| Kassa & bank | 388 109 | 281 445 | 725 188 | - | - |
| Summa tillgångar | 503 404 | 411 239 | 832 303 | - | - |
| Eget kapital | 168 594 | 224 990 | 106 015 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 264 810 | 126 249 | 706 288 | - | - |
| Soliditet (%) | 45,0 % | 66,0 % | 14,6 % | 21,8 % | 14,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 1,1 mkr (2021) till 1,5 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 94 tkr, en nettomarginal på 6,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 45,0 % vid årets slut, upp från 21,8 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 39 % av bolagen med samma huvudbransch, konsumenttvätt (SNI 96102). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
8,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+6,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+7,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
55,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,78
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
727 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-08
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Bromma
Andra registrerade bolag med säte i Bromma.
- 110'ans Djurbutik ABAB
- 12ans & Ubonér ABAB
- 1M Etablering ABAB
- 1SQ Development ABAB
- 2 Mether Consulting ABAB
- 2 steg från paradise ABAB
- 2015 NannyCare ABAB
- 28 Consulting ABAB