Aktivt företag
Brunnsborrarn i Jämtland AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-14
Brunnsborrning, VVS- och entreprenadverksamhet, bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom samt handla med värdepapper.
- Registrerat
- 28 februari 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 42210 Allmännyttiga anläggningsarbeten för värme, vatten och avlopp
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lillsjöhögen 430
- Postnummer & ort
- 83191 ÖSTERSUND
- Registrerat namn
- Brunnsborrarn i Jämtland ABReg 2020-02-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
4,7 mkr
▲ 1,8 %Årets resultat
662 tkr
▼ 13,6 %Tillgångar
5,5 mkr
▲ 23,1 %Eget kapital
3,6 mkr
▲ 22,6 %Soliditet
88,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
3,3 mkr
▲ 23,8 %Totala skulder
332 tkr
▲ 29,6 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 676 704 | 4 592 734 | 4 590 324 | 3 605 192 | 3 319 479 |
| Övriga externa kostnader | 1 627 161 | 1 962 599 | 1 741 548 | 1 652 060 | 1 335 210 |
| Personalkostnader | 584 026 | 518 465 | 384 840 | 384 840 | 290 238 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 134 989 | 1 267 007 | 1 077 382 | 512 505 | 806 094 |
| Resultat e. fin. poster | 1 138 434 | 1 295 934 | 1 099 949 | 513 129 | 806 094 |
| Resultat före skatt | 844 434 | 965 934 | 833 982 | 358 220 | 592 821 |
| Årets resultat | 661 958 | 766 518 | 660 841 | 275 973 | 467 384 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 946 377 | 1 719 520 | 448 651 | 337 786 | 270 254 |
| Omsättningstillgångar | 3 553 018 | 2 748 218 | 2 966 516 | 2 030 279 | 1 939 736 |
| Kassa & bank | 3 265 866 | 2 637 964 | 2 500 600 | 1 465 696 | 1 434 427 |
| Summa tillgångar | 5 499 395 | 4 467 738 | 3 415 167 | 2 368 065 | 2 209 990 |
| Eget kapital | 3 593 411 | 2 931 452 | 2 164 934 | 1 504 093 | 1 228 120 |
| Långfristiga skulder | 0 | 54 169 | 0 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 331 735 | 201 868 | 299 984 | 179 690 | 452 497 |
| Soliditet (%) | 88,0 % | 88,0 % | 85,0 % | 86,0 % | 53,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har ökat 5 år i rad, från 2,7 mkr (2021) till 4,7 mkr (2026).
- Årets resultat blev en vinst på 662 tkr, en nettomarginal på 14,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 88,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 73 % av bolagen med samma huvudbransch, allmännyttiga anläggningsarbeten för värme, vatten och avlopp (SNI 42210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
24,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
14,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+1,8 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+8,9 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
18,4 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
4,7 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-21
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-01-31)
Registrerad: 2026-05-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-01-31)
Registrerad: 2025-07-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-01-31)
Registrerad: 2024-08-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-01-31)
Registrerad: 2023-08-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-01-31)
Registrerad: 2022-07-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-01-31)
Registrerad: 2021-08-20
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Östersund
Andra registrerade bolag med säte i Östersund.
- 1 Way 2 Travel ABAB
- 11:an Grill & Kiosk ABAB
- 1280 keramikstudio Östersund ABAB
- 1stPractice Östersund ABAB
- 24 Invest ABAB
- 24:7 Vaktförmedling Norrland ABAB
- 29 Dental ABAB
- 2inspire ABAB