Aktivt företag
Brute Media AB
Översikt
PR- och marknadsföring såväl inom som utom Sverige, handel med och förvaltning av fast och lös egendom
- Registrerat
- 18 mars 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 58190 Annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvara
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Furusundsgatan 7 lgh 1601
- C/o
- c/o Åsa Klemets
- Postnummer & ort
- 11537 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Brute Media ABReg 2024-01-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
8,1 mkr
▼ 4,2 %Årets resultat
2,0 mkr
▲ 5,7 %Tillgångar
8,9 mkr
▲ 4,3 %Eget kapital
5,6 mkr
▲ 16,9 %Soliditet
90,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
8
Medelantal
Kassa & bank
7,4 mkr
▲ 48,4 %Totala skulder
236 tkr
▼ 85,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 8 134 041 | 8 488 854 | 6 216 228 | 6 216 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 664 831 | 1 392 923 | 360 665 | - |
| Personalkostnader | 2 656 376 | 3 141 411 | 539 084 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 3 458 054 | 3 344 529 | 4 851 361 | - |
| Resultat e. fin. poster | 3 460 142 | 3 353 391 | 4 851 357 | 4 851 000 |
| Resultat före skatt | 2 570 142 | 2 463 391 | 3 638 096 | - |
| Årets resultat | 2 016 351 | 1 908 106 | 2 888 302 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 393 676 | 2 920 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 8 473 633 | 5 585 652 | 5 205 354 | - |
| Kassa & bank | 7 373 134 | 4 966 929 | 5 100 795 | - |
| Summa tillgångar | 8 867 309 | 8 505 652 | 5 205 354 | - |
| Eget kapital | 5 637 759 | 4 821 408 | 2 913 302 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 236 289 | 1 580 983 | 1 078 791 | - |
| Soliditet (%) | 90,4 % | 76,3 % | 74,5 % | 74,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 4,2 % jämfört med 2024, till 8,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 2,0 mkr, en nettomarginal på 24,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 90,4 % vid årets slut, upp från 74,5 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 97 % av bolagen med samma huvudbransch, annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvara (SNI 58190). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
42,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
24,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−4,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+14,4 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
35,8 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
1,0 mkr
8 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB