I likvidation
BSE Fastigheter IV AB
Översikt
Bolaget skall direkt eller indirekt förvärva, förvalta, förädla, äga och avyttra fast egendom och värdepapper samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 april 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68203 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 292
- C/o
- c/o Svenska Standardbolag AB
- Postnummer & ort
- 79127 FALUN
- Registrerat namn
- BSE Fastigheter IV ABReg 2020-04-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Pågående processLikvidation, inledd 2026-09-21
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
381 tkr
▼ 15,6 %Årets resultat
102 tkr
▲ 3050,5 %Tillgångar
2,1 mkr
▼ 41,7 %Eget kapital
1,1 mkr
▲ 9,9 %Soliditet
54,9 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
15 tkr
▼ 85,5 %Totala skulder
930 tkr
▼ 60,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 380 921 | 451 440 | 392 311 | 327 000 | 318 000 |
| Övriga externa kostnader | 127 493 | 155 983 | 123 481 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 253 428 | 295 457 | 268 830 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 199 834 | 194 225 | 165 777 | 158 000 | 241 000 |
| Resultat före skatt | 101 584 | −3 443 | 123 977 | - | - |
| Årets resultat | 101 584 | −3 443 | 98 085 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 006 734 | 3 300 000 | 3 300 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 54 710 | 235 258 | 283 118 | - | - |
| Kassa & bank | 14 520 | 100 260 | 96 804 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 061 444 | 3 535 258 | 3 583 118 | - | - |
| Eget kapital | 1 131 714 | 1 030 130 | 1 131 573 | - | - |
| Långfristiga skulder | 0 | 2 152 140 | 2 075 480 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 929 730 | 213 188 | 236 265 | - | - |
| Soliditet (%) | 54,9 % | 32,3 % | 34,7 % | 34,2 % | 35,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 15,6 % jämfört med 2024, till 381 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 102 tkr, en nettomarginal på 26,7 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 54,9 % vid årets slut, upp från 34,2 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,06).
- Omsättningen var högre än hos 25 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
66,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
26,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−15,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+4,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
9,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,06
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-27
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 1337 Måleri ABAB
- 14N ABAB
- 198cm Konsult ABAB
- 2030ABC Consulting & Capital ABAB
- 2255 Car Detail ABAB
- 24Robot ABAB
- 2QT ABAB
- 3 étoiles Suede ABAB