Aktivt företag
BST Syd AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-26
Aktiebolaget ska bedriva industriservice och byggsmides- verksamhet.
- Registrerat
- 30 november 2011
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 71122 Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Söderängen 12
- Postnummer & ort
- 23169 SKEGRIE
- Registrerat namn
- BST Syd ABReg 2011-11-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1,3 mkr
▲ 2,8 %Årets resultat
-471 kr
▼ 118,4 %Tillgångar
223 tkr
▼ 8,3 %Eget kapital
134 tkr
▼ 0,3 %Soliditet
60,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
87 tkr
▼ 2,9 %Totala skulder
89 tkr
▼ 18,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 288 914 | 1 253 550 | 1 259 735 | 1 552 861 | 1 260 345 |
| Övriga externa kostnader | 137 106 | 184 932 | 183 322 | 175 918 | 191 404 |
| Personalkostnader | 1 137 592 | 1 041 888 | 998 667 | 971 232 | 944 036 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 3 202 | 7 984 | 2 397 | 23 424 | 20 597 |
| Resultat e. fin. poster | 3 391 | 8 141 | 2 344 | 23 265 | 20 597 |
| Resultat före skatt | 3 391 | 8 141 | 2 344 | 23 265 | 20 597 |
| Årets resultat | −471 | 2 565 | 58 | 17 207 | 14 235 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 222 954 | 243 047 | 221 878 | 212 533 | 244 581 |
| Kassa & bank | 87 002 | 89 617 | 81 752 | 81 217 | 31 056 |
| Summa tillgångar | 222 954 | 243 047 | 221 878 | 212 533 | 244 581 |
| Eget kapital | 134 023 | 134 493 | 131 928 | 131 871 | 134 663 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 88 931 | 108 554 | 89 950 | 80 662 | 109 918 |
| Soliditet (%) | 60,0 % | 55,0 % | 59,0 % | 62,0 % | 55,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 2,8 % jämfört med 2023, till 1,3 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 471 kr, en nettomarginal på −0,0 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 60,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 45 % av bolagen med samma huvudbransch, byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−0,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+2,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+0,6 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
−0,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,51
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
644 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-01
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-12
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Skegrie
Andra registrerade bolag med säte i Skegrie.
- A.A Fönsterputs ABAB
- A.K Plåtslageri ABAB
- Aktiv Ekonomistäd AktiebolagAB
- Alexandra Skjöld ABAB
- AM Skogsrosen ABAB
- Andersson & Jonsson Verkstadsdrift ABAB
- Antraciten ABAB
- Arvidsson Läkarkonsult ABAB