Registrerat, ej verksamt
Bush Candy AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-16
Tillverkning och försäljning av lufttorkade köttprodukter. Livsmedelsproduktion.
- Registrerat
- 18 september 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 10130 Charkuteri- och annan köttvarutillverkning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Box 12086
- C/o
- c/o Bolagsstiftarna AB
- Postnummer & ort
- 40241 GÖTEBORG
- Registrerat namn
- Slutplattan SIPZO 126508 ABReg 2026-05-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
169 tkr
▼ 4,1 %Årets resultat
42 tkr
▼ 35,6 %Tillgångar
249 tkr
▲ 57,0 %Eget kapital
173 tkr
▲ 31,6 %Soliditet
77,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
238 tkr
▲ 94,1 %Totala skulder
52 tkr
▲ 181,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 168 778 | 175 986 | 123 898 | 115 257 | 100 283 |
| Övriga externa kostnader | 45 716 | 36 412 | 51 593 | 79 647 | 86 995 |
| Personalkostnader | 0 | 3 600 | 0 | 0 | 498 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 65 412 | 77 096 | 26 002 | −22 561 | −51 233 |
| Resultat e. fin. poster | 67 512 | 77 578 | 26 002 | −22 561 | −51 233 |
| Resultat före skatt | 52 512 | 69 578 | 26 002 | −22 561 | −51 233 |
| Årets resultat | 41 623 | 64 632 | 26 002 | −22 561 | −51 233 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 997 | 10 200 | 16 403 | 22 606 | 27 809 |
| Omsättningstillgångar | 244 743 | 148 188 | 69 028 | 22 034 | 25 468 |
| Kassa & bank | 238 273 | 122 773 | 55 949 | 17 408 | 18 272 |
| Summa tillgångar | 248 740 | 158 388 | 85 431 | 44 640 | 53 277 |
| Eget kapital | 173 464 | 131 840 | 67 208 | 41 206 | 28 767 |
| Långfristiga skulder | 17 218 | 13 220 | 13 220 | 3 258 | 6 917 |
| Kortfristiga skulder | 35 058 | 5 328 | 5 003 | 176 | 17 593 |
| Soliditet (%) | 77,1 % | 87,2 % | 78,7 % | 92,3 % | 54,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 4,1 % jämfört med 2024, till 169 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 42 tkr, en nettomarginal på 24,7 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 77,1 % vid årets slut, ned från 92,3 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 9 % av bolagen med samma huvudbransch, charkuteri- och annan köttvarutillverkning (SNI 10130). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
38,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
24,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−4,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+13,6 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
24,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,98
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-22
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-03-31)
Registrerad: 2025-08-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-03-31)
Registrerad: 2024-09-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-03-31)
Registrerad: 2023-09-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-03-31)
Registrerad: 2022-09-01
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Göteborg
Andra registrerade bolag med säte i Göteborg.
- 'r products ABAB
- (B)Ruskigt Tryggt Holding ABAB
- (i.o.h) organisationsutveckling ABAB
- & Zand ABAB
- &O Produktion ABAB
- 0 % ångest ABAB
- 013 Delivery ABAB
- 02 landskap Arkitektkontor AktiebolagAB